Léto už je sice za námi, ovšem na koupi kvalitního reproduktoru je vždy správný čas. Ideálním adeptem by mohl být model Sony SRS-XG300, který zaujme vysokou odolností, ale také dlouhou výdrží. Jak se osvědčil v redakčním testu?
Nejnovější přírůstek do rodiny bezdrátových reproduktorů Sony zaujme kromě relativně kompaktních rozměrů a solidní hmotnosti také odolností IP67, s níž se nezalekne ani ponoření do vody, či povedeným designem. Má novinka vůbec nějaké nedostatky, nebo se jedná o pomyslnou trefu do černého?
Technické parametry Sony SRS-XG300
Rozměry 318 × 138 × 136 mm Hmotnost 3 kg Výdrž baterie až 25 hodin Podporované kodeky SBC, AAC, LDAC Konektivita USB-A, Bluetooth 5.2, 3,5mm audiokonektor Cena 6 999 Kč
Obsah balení: vše důležité
V krabici najdeme pečlivě zabalený reproduktor, ale také sadu příruček a adaptér zakončený USB-C, k němuž je možné připojit koncovku do zásuvky určenou pro ČR (a další země), ale také potřebnou pro zapojení ve Velké Británii.
Líbilo se nám vše potřebné
Konstrukční zpracování: madlo přijde vhod
Sony SRS-XG300 není s hmotností okolo 3 kg žádné monstrum, přesto jsem si velice rychle navykl na prakticky zakomponované silikonové madlo na horní straně, které nemá žádný negativní vliv na estetiku produktu. Jelikož se jedná v podstatě o válec, nachází se na spodní straně dvě silikonové nožičky, opodál se pak za krytkou schovává 3,5mm audiovstup, USB-A pro nabíjení smartphonu či jiné elektroniky (zařízení tedy slouží také jako powerbanka), vstup USB-C a dvojice tlačítek pro signalizaci stavu nabití a také nastavení doprovodných světelných efektů. Škoda, že se sem nevměstnalo ještě jedno extra USB-C pro nabíjení.
Na horní straně pak klasicky najdeme ta nejdůležitější tlačítka sloužící pro zapnutí/vypnutí, spárování, ovládání přehrávání či aktivaci funkce Mega Bass pro extra zvýraznění hlubokých frekvencí. Takřka celý reproduktor pak kryje na dotyk příjemná síťka (v tomto případě černé až černošedé barvy), na bocích si pak můžeme všimnout viditelných membrán, kde se ukrývá rovněž elegantní LED přisvícení.
Jednou z největších předností tohoto reproduktoru je pak krytí dle certifikace IP67, což znamená, že můžete reproduktor čistě teoreticky i na určitou dobu mít ponořený pod vodou. V každém případě to znamená, že může klidně hrát i někde v blízkosti bazénu na letní párty či jinde u vody.
Líbilo se nám zvýšená odolnost IP67
chytře schované madlo efektní LED osvícení
konektorová výbava
Nelíbilo se nám slušelo by mu také nabíjecí USB-C
Konektivita: spárováno v mžiku oka
Pokud vlastníte zařízení s Androidem, můžete se těšit na možnost extrémně snadného spárování díky funkci Fast Pair. Po zapnutí reproduktoru se tak ve vašem telefonu (či tabletu) objeví nabídka spárování s reproduktorem, kterou stačí potvrdit, a máte hotovo. Není tedy potřeba zadávat žádný PIN nebo čekat, než se reproduktor objeví ve výčtu blízkých Bluetooth zařízení.
Pokud chcete rozpoutat opravdu velkou akci, můžete využít rovněž možnosti spárování reproduktoru s dalšími reproduktory Sony, které mohou následně (synchronizovaně) hrát a násobit výkon. K ovládání a nastavení reproduktoru pak poslouží dobře známá aplikace Music Center. Pokud však chcete převzít plnou kontrolu nad světelnými efekty, případně aktivovat režimy DJ a Karaoke, je nutné stáhnout aplikaci Fiestable. V obou případech jsou aplikace dostupné pro iOS i Android a jsou uživatelsky přívětivé.
Líbilo se nám rychlé párování díky Fast Pair
možnost propojení s dalším reproduktorem
uživatelsky přívětivé aplikace
Zvuk: basy, které nelze přeslechnout
Přestože se rozměrově Sony SRS-XG300 neřadí k nijak závratně velkým bezdrátovým reproduktorům, nenechá se zahanbit a z útrob vyloudí vskutku velmi hlasitý, ale především kvalitní zvuk, který se vyznačuje výraznějšími basy i bez aktivované funkce Mega Bass. Sklon k výraznějším basům ostatně provází celou řadu těchto bezdrátových reproduktorů, což ale není nijak na škodu a ti, kterým by zvukové nastavení nevyhovovalo, si mohou pohrát s ekvalizérem v rámci přidružené aplikace. Sony SRS-XG300 dokáže každopádně bez problémů ozvučit i otevřené prostory, třeba na zahradní párty u bazénu, stejně tak dobře rození menší i větší pokoje. Z podporovaných kodeků je tentokrát kromě SBC a AAC přítomen rovněž LDAC od Sony, který zajistí poslech ve vyšší (bezztrátové) kvalitě.
Líbilo se nám kvalitní zvukové podání
vysoká maximální hlasitost
Výdrž: na jedno nabití až 25 hodin
Testovaný model se chlubí výdrží až 25 hodin na jedno plné nabití, což je velmi vysoká hodnota, která v praxi značí, že budete reproduktor nabíjet jen jednou za čas. Za zmínku stojí i podpora rychlého nabíjení, kdy je schopen za 10 minut získat dostatek energie na dalších 70 minut hudební reprodukce. Navíc poslouží také již jako zmíněná powerbanka a díky USB-A lze nabíjet z reproduktoru například chytrý telefon či tablet.
Líbilo se nám dlouhá výdrž
možnost využití jako powerbanky
Zhodnocení
Sony SRS-XG300 je dalším z povedených přenosných reproduktorů od Sony, který boduje vysokou odolností IP67, povedeným designem i přenositelností, ale také zvukem, který baví. Každý, kdo rád poslouchá hudbu s přáteli u bazénu nebo klidně i na večírku a zároveň hledá spíš kompaktní řešení, by měl pořízení Sony SRS-XG300 minimálně zvážit.
Foto: Ioannis Papadopoulos,
Blahopřejeme! Ptáte se proč? Proč všem blahopřeje? My víme, že jste již jen pár kroků od toho aby jste si vybral lepší reproduktor a k tomuto prvnímu kroku změny Vám blahopřejeme :)
S výběrem a nákupem vám rádi poradíme.
Pokud si nebudete jisti se správným výběrem, poradí vám naši odborníci na telefonu +420 724 366 269 (po-pá 9-17) nebo na e-mailové adrese Pokud by to přece jenom nestačilo, přijďte se podívat k nám do prodejny Sezimova 8, Praha 4.
Na začátku výběru je třeba si nejprve ujasnit pár základních věcí. K čemu budou reproduktory sloužit, kde budou umístěny, budu poslouchat hudbu nahlas aby i sousedi věděli co poslouchám, nebo se zaměřím na detaily a chci si vychutnat každý tón? Tyto otázky necháme na vás, protože každého baví něco jiného. Nás baví poslouchat Lepší Zvuk :)
Typy reproduktorů
Reproduktory dělíme na aktivní a pasivní. Pokud potřebují zesilovač řadíme je do skuúpiny pasivních reproduktorů. Aktivní reproduktory již v sobě zesilovač obsahují a mohou být výkonově srovnatelné. Aktivní reproduktory potřebují napájení, neobejdete se tedy bez nějakého zdroje. Výhoda je, že zde hudební signál můžete poslat přímo do reproduktoru, většina bude mít integrovanou bezdrátovou technologii Bluetooth, Wifi, analogové a digitální vstupy. Lze je tedy snadno spojit přímo i s televizorem. Nejen toto základní členění by vám mělo napovědět, které reproduktory máte vybírat. Více jsme se na toto téma rozepsali "vyber bezdrátový reproduktor".
Odbornější členění je z hlediska přeměny elektrického signálu na akustický. Reproduktory proto dělíme na elektrodynamické, elektromagnetické a elektrostatické a další. Pro domácí a hifi reprodukci si s tímto členěním postačíme :)
Pod označením elektrodynamický reproduktor se ukrývá většina reproduktorů které máme doma. Jde o reproduktory, které využívají princip kmitající cívky v magnetickém poli permanentního magnetu. Cívka kmitá mezi póly magnetického obvodu a toto kmitání, respektive síla, se přenáší na membránu měniče (reproduktoru). Membrány jsou většinou z papíru, kevlaru nebo uhlíkových vláken. Nelze však určit, které jsou lepší. Některé mají lepší frekvenční rozsah, jiné se musí vypořádat s rezonancí materiálu. Zde výrobci vždy dbají na to, aby celkový dojem z reprodukce byl vynikající.
Velikost a umístění poslechu
Umístění a místnost samostná je pro reproduktory jako voda pro rostliny. I velmi slušná aparatura a její zvuk se dá zcela pohřbít špatným umístěním. Přesto je mnohdy vidět jak jsou reproduktory natlačeny až u zdi nebo přímo v samotném nábytku. Pokud je to jenom trošku možné, věnujte pozornost při nákupu nábytku i tomu, že budete chtít reproduktory někam instalovat. Samotná místnost a rozmístění předmětů bude mít na akustiku a podporu lepšího zvuku také velký vliv. Jestli máte na dřevěné podlaze koberec, nějaké květiny, na zdech dekorace a obrazy, výrazně to pomůže výsledné akustice místnosti. Pokud doba dozvuku v místnosti nepřevyšuje 20 - 25 ms není potřeba dalších úprav. V opačném případě je lepší doplnit místnost o některé profesionální akustické prvky. Místnost přitom nemusí být extra velká. Pro kvalitní poslech hifi sestavy dokonce doporučujeme menší místnost. Obecná pravidla umístění do rovnoramenného trojúhelníku nemusí vždy platit na 100%. I s poslechovou místností je potřeba si trošku pohrát.
Basy, Středy, Výšky
Výrobci se dnes předhánějí v počtu měničů v reproduktorech. Můžete se setkat s 2 pásmovými, 2,5 a 3 pásmovými reproduktory. Na jedno pásmo jsou dokonce schopni osadit i více měničů. Obecně však platí, že sladit vše dohromady je jednodušší u menšího počtu měničů. Výsledkem je mnohdy výrazně lepší zvuk, než u komplikovaných reproduktorů.
Nejčastěji se setkáte s reprosoustavami, které pokrývají celé frekvenční pásmo do 20 Hz do 20 kHz. Od nízkých a hlubokých tónů až po vysoké tóny. Nelze kopírovat rozsah zesilovače. To by jejich basové reproduktory musely být velmi rozměrné aby dosahovali nízkých tónů. Dobře je na tom například výrobce Monitor Audio se svojí řadou Silver 7G. Bavíme se tady ale o velkých sloupových reproduktorech, ideálních do velkých místností nad 50 m2. S tím souvisí také použití zesilovače natolik výkonného, aby reproduktory vybudil. Dostatečně dimenzovaný koncový stereo zesilovač, nebo výkonný monoblock zajišťuje u těchto velikých reprosoustav nadprůměrně lepší zvuk.
Na druhé straně stojí regálové reproduktory a policové systémy. Nejčastěji využívají výrobci dvoupásmového provedení, díky jednodušší konstrukci si mohou dovolit i kvalitnější měniče. V této kategorii naleznete mimo jiné i designové lahůdky. Malé neznamená levnější. V cenově vyšších kategoriích můžete najít regálové reproduktory, svojí charakteristikou převyšující mnohdy i některé sloupové reproduktory. Menší modely budou mít v některých nízkých tónech rezervy které se dají doplnit bassovým reproduktorem. V nabídce naleznete i široký výběr stojanů a držáků. Nemusíme tedy reproduktor stavět jen na nábytek.
Subwoofer by jste měli umístit k sestavě symetricky, z hlediska praxe je lepší použít dva menší 10” než jeden větší 13”. Ne zřídka jsou jejich reakce pomalejší. Vyladění dá možná dost práce, s poslechem pomůže i aktivace DSP (digitální signálový procesor), každopádně výsledek pak stojí za to.
Na čem testujeme? Máme výběr naší oblíbené muziky na playlistu LEPŠÍ ZVUK a vy si ho můžete uložit do oblíbených na Spotify nebo ve vyšší kvalitě na Tidal
Recenze:
Akustické reproduktory jsou dvou hlavních typů - aktivní a pasivní. Co jsou oba?
Obsah článku
Jaké jsou aktivní sloupce?
Co jsou pasivní reproduktory?
Porovnání
Tabulka
Jaké jsou aktivní sloupce?
Pod aktivní Obvykle se rozumí reproduktorům, které jsou vybaveny vestavěnými výkonovými zesilovacími moduly. Tato možnost umožňuje nepoužívat externí zařízení vhodného účelu. Dotyčný zesilovač může být součástí subwooferu.
Aktivní řečníci se vyznačují:
nižší intenzita intermodulačního šumu;
vylepšený dynamický rozsah.
Hlavní výhodou aktivních reproduktorů je schopnost získat lepší zvuk s méně výkonným akustickým zařízením.
Aktivní reproduktory se také vyznačují vysokou účinností výměny signálu mezi reproduktory samotnými, které tvoří zvuk, a zesilovačem. Zejména mohou být tyto signály přenášeny mezi zařízeními v obou směrech. To umožňuje včasné nastavení úrovně výkonu zátěže zesilovače na reproduktoru..
Reklama
Uvědomte si, že instalace aktivních reproduktorů často vyžaduje použití uzemněných elektrických zásuvek. Majitelé domácích počítačů je nemají vždy, ale bez nich se nedoporučuje používat reproduktory tohoto typu.
Další nuance používání aktivních reproduktorů spočívá v tom, že všechny jejich technologické výhody budou v praxi hmatatelné, pouze pokud budou připojeny ke stejně špičkovým zvukovým zařízením. Například, pokud se jedná o PC, budete potřebovat přítomnost vysoce výkonné a pravděpodobně i drahé zvukové karty.
Co jsou pasivní reproduktory?
na obsah ↑
Pod pasivní je obvyklé rozumět reproduktorům, které zase nemají vestavěné výkonové zesilovací moduly. Zpravidla je však lze v případě potřeby připojit k externímu zařízení vhodného účelu.
Přísně vzato, v pasivních reproduktorech je interní zesilovač, ale zpravidla to není technologicky nejvyspělejší a nejefektivnější. Pasivní reproduktory zajišťující kvalitu zvuku srovnatelnou s tím, co charakterizuje činnost aktivních reproduktorů, by měly mít větší výkon - pokud nemáte v úmyslu použít externí zesilovač.
Ale i když se připojuje k reproduktorům, používejte je opatrně. Skutečností je, že zpětné napájení signálu z pasivních reproduktorů do zesilovače se obvykle neprovádí. Proto není vždy možné regulovat její moc. Pokud je signál příliš silný - reproduktory mohou selhat.
Pasivní reproduktory zpravidla nevyžadují uzemnění na elektrické zásuvce, takže je lze snadno nainstalovat doma. Pokud je v počítači nainstalována zvuková karta střední kvality, budou pasivní reproduktory pro ni optimálním doplňkem, protože aktivní reproduktory budou pravděpodobně vyžadovat pokročilejší čip.
Porovnání
na obsah ↑
Hlavním rozdílem mezi aktivními a pasivními reproduktory je přítomnost vestavěného zesilovače v prvním a absence podobného modulu ve druhém.
Aktivní reproduktory obvykle vyžadují uzemnění u elektrických zásuvek, ze kterých je napájeno. Je velmi žádoucí používat je společně s high-tech zvukovými kartami - jinak jejich výhody nelze v praxi plně pociťovat. Aktivní reproduktory poskytují efektivní interakci mezi zesilovacím modulem a reproduktory. Je nepravděpodobné, že budou produkovat příliš silný signál, jehož činnost může vést k selhání reproduktorů.
Pasivní reproduktory zase nevyžadují uzemnění na soketech, jsou docela optimální pro použití se středními zvukovými kartami, ale mohou být citlivé na příliš vysoký výkon signálu z externího zesilovače.
Poté, co jsme zjistili, jaký je rozdíl mezi aktivními a pasivními reproduktory, opravujeme závěry v tabulce.
Tabulka
Aktivní řečníci Pasivní reproduktory Mají silný vestavěný zesilovač Nemají vhodný hardwarový modul (ale mohou být vybaveny zesilovačem průměrné kvality) Vyžaduje uzemnění na vývodech Zpravidla nevyžadujte uzemnění na vývodech Poskytněte zpětnou vazbu mezi zesilovačem a reproduktory, což vám umožní upravit sílu signálu, který je jim dodán Citlivé na sílu signálu zesilovače (zejména externího), nemůže poskytnout zpětnou vazbu odpovídajícímu modulu Vyžaduje výkonnou zvukovou kartu Umožňuje používat jejich možnosti při připojení k průměrné zvukové kartě
na obsah ↑
Post a Comment