Jak vybrat studiový monitor

Nearfield vs. farfield monitory a umístění monitorů v místnosti

Reproduktor by měl být umístěn tak, aby jeho zvuk směřoval přímo do ucha posluchače a aby mu nestálo nic v cestě. Doporučuje se umístit reproduktory na stojan nebo zavěsit je na stěnu. Ideální podmínky dosáhneme rovnoměrným natočením obou reproduktorů k obličeji posluchače tak, že zadní hrany reproduktorů budou z vnitřní strany svírat přibližně 60 stupňový úhel. Monitory rozmisťujeme tak, aby se poslech odehrával v rámci poloměru přímého dozvuku, tedy přibližně 1,2 m od hlavy posluchače a aby monitory tvořily s hlavou posluchače rovnostranný trojúhelník. Monitory, které využíváme tímto způsobem, se nazývají near field monitory, tedy monitory na blízký poslech.

Při hledání ideální pozice umístění monitoru od posluchače však narazíme na problém s basovými frekvencemi. Ty se šíří prostorem mnohem nekontrolovateľnejšie. Mimo záběru přímého dozvuku near field monitorů bude intenzita basových frekvencí s přibývajícími metry klesat a odražený zvuk začne být celkově příliš zkreslený. Ideálním řešením je proto zkombinovat near filed monitory s far field monitory, které se od near field monitorů odlišují větším průměrem reproduktoru i větším výkonem. Far field monitory můžeme umístit 0,6 m až 1,2 m za near field monitory tak, aby s near field monitory a hlavou posluchače tvořily jednu os.

Systém aktivních bezdrátových reprosoustav, které si zachovávají schopnosti a vzhled pasivních reprosoustav » Denon Store

Dánská společnost DALI je průkopníkem na trhu High End zařízení. Jejich reproduktory, které jsou mnohými považovány za nejlepší na světě, jsou proslulé charakteristickým zabarvením zvuku. Inovace, které zavedli a zavádějí, jsou pevně zapsány v historii audiofilského světa. Tentokrát se značka DALI dostává do popředí díky systému DALI EQUI Wireless, který umožňuje bezdrátově a hlavně bezztrátově poslouchat oblíbenou hudbu na aktivních reproduktorech, které si zachovávají schopnosti a vzhled klasických pasivních reproduktorů.

Jak funguje Dali EQUI Wireless?

Systém Dali EQUI je založen na bezdrátovém a bezztrátovém přenosu signálu mezi aktivními reproduktory, které jsou vybaveny zesilovači, a speciálními huby, které fungují jako „mozek“ systému tak, že přijímají a rozdělují signál. Abychom mohli využít výhod těchto sestav, potřebujeme HUB. Sound Hub – typy

Na výběr máme ze dvou jednotek. První, méně pokročilý, je DALI Sound HUB Compact. Toto zařízení bylo navrženo pro bezdrátovou integraci s TV a zdroji zvuku Bluetooth. Tento zesilovač kombinuje funkce a rozhraní, které jsou klíčové v kompletním bezdrátovém aktivním Hi-Fi systému. Jeho jediným omezením je fakt, že na rozdíl od většího protějšku (více o něm za chvíli) obsluhuje pouze stereo pár (tzn. 2 reproduktory). Přesnou specifikaci všech vstupů najdete úplně dole v tomto článku.

Dali Sound HUB

Druhým mnohem pokročilejším zařízením je Dali Sound HUB. Toto zařízení ve srovnání s výše zmíněným vám dává mnohem více možností. Jedná se o stanici, která má rozšířenou škálu digitálních a analogových vstupů v kombinaci se systémem automatické detekce zvuku. Ovladač hlasitosti na přední straně je vybaven LED displejem, který spojuje tradici Hi-Fi s pohodlím. LED displej zobrazuje aktuální zdroj zvuku a úroveň hlasitosti. Sound HUB lze dodatečně rozšířit o dostupné moduly, které se jednoduše namontují přímo k zařízení.

Moduly pro Dali Sound HUB

Vybírat můžete ze dvou „doplňků“ úhledně maskujících se v těle HUBu. Prvním z nich je modul BluOS, který poskytuje pro Sound HUB plné síťové možnosti. Tzn. poslech internetových rádií, streamování hudby v nejlepší možné kvalitě (podporuje nejvyšší kvalitu – např. TIDAL MASTERS). Druhou součástí je modul HDMI. V první řadě si díky němu snadno připojíte svůj televizor přes eARC a získáte tak prostorový zvuk DOLBY a DTS. Pozor! A to až do konfigurace 7.1. Ano, ano, četli jste správně – 7.1! Dali EQUI Wireless s modulem Sound HUB a HDMI bezdrátově podporuje až 8 reproduktorů. A věřte, že dělá úžasný dojem, když po místnosti nejsou rozházené reproduktorové kabely a zvuk je křišťálově čistý a zachovává si úžasné prostorové vlastnosti.

Subwoofer v DALI EQUI Wireless

Ptáte se, co subwoofer? Dá se připojit a jak? Samozřejmě, že se dá! Je zde jedna podmínka, subwoofer musí být aktivní, jako je například oceňovaný DALI SUB E-9F. Máte dvě možnosti. Nejprve můžete k Sound HUBu připojit jakýkoli aktivní subwoofer kabelem. Kabelem? Mělo to přeci být bezdrátové… Nebojte se, existuje i možnost bezdrátového připojení. To vše díky dedikovanému příslušenství, kterým je modul WSR. K subwooferu připojíte zařízení menší než krabička cigaret, to se bezdrátově připojí ke zbytku systému a nechá váš subwoofer předvést, co umí.

Čas na reproduktory!

Nabídka DALI zahrnuje dvě řady aktivních reprosoustav, které asi není třeba příznivcům dánského výrobce představovat. Řeč je o řadách RUBICON C a OBERON C. Jsou aktivním protějškem pasivních prototypů, které jsou k dispozici již několik let.

Řada aktivních reprosoustav DALI RUBICON C

V řadě RUBICON C najdete tři různé velikosti reprosoustav: největší podlahová 8 C, menší podlahová 6 C a stojanové 2 C. Začněme tím, že každá z těchto reprosoustav má v sobě ukrytý 250W zesilovač, který jim dává obrovský prostor pro výkon a zároveň je příliš nezatěžuje. Rubicon 8 C se skládá ze 17x45mm páskového výškového reproduktoru, výškového reproduktoru s 29mm textilni kopulkou a tří 6½” basových reproduktorů s membránami z dřevěných vláken. Menší model 6 C má o jeden středobasový reproduktor méně, stojanové 2 C jsou kombinací 29mm výškového reproduktoru a 6½” středobasového reproduktoru. Všechny reprosoustavy jsou k dispozici v následujících povrchových úpravách: bílý lesk, černý lesk a ořech.

Řada aktivních reprosoustav DALI OBERON C

Rodina OBERON C zahrnuje 4 různé modely reprosoustav. DALI nám nabízí: Oberon 7 C, 1 C, On-wall C a Vokal C. Největší z nich, reprosoustava 7 C, má jeden výškový reproduktor o průměru 29 mm a dva středobasové o průměru 7″. Stojanový 1C má také 29mm výškový reproduktor, zatímco středobasový reproduktor má průměr 5,25″. Reproduktor On-wall C je nástěnný reproduktor s úplně stejnou sadou měničů jako u modelu 1C. Zůstává ještě aktivní centrální reproduktor Vokal C, který má výškový reproduktor shodný se svými předchůdci a dva 5,25“ středobasové reproduktory, které jsou v případě modelu Vokal nesmírně důležité, protože zodpovídají v domácím kině za čistotu a kvalitu dialogů.

Shrnutí

Systém Dali EQUI je řešení, které se zdá být budoucností High End audio zařízení. Kvalita dodávaného bezdrátového zvuku je působivá. Po zapojení je velmi těžké najít nějaké rozdíly s pasivními reproduktory. Toto řešení má obrovskou výhodu, jelikož reprosoustavy je možné kdykoliv přemístit na jiné místo a netahat za sebou metry kabelů. Je úžasné zažít další evoluci na trhu Hi-Fi zařízení, zvláště když jsme jeho velkými fanoušky.

Systém DALI EQUI vřele doporučujeme!

Dali Sound Hub Compact – technické specifikace

vstupy: 2x optický (TosLink), RCA (Analouge Stereo), HDMI ARC, infračervený senzor, Chromecast ready

výstupy: SUB Out (RCA), USB nabíjecí výstup (5V/1,5A)

bezdrátový vstup: Bluetooth 5.0 (AAC, aptX, aptX HD)

maximální digitální rozlišení: 24/192 bit/kHz

bezdrátový výstup: Full 24 Bit / 96 kHz (bez potlačení ztrát)

maximální spotřeba energie: 2,8W

bezdrátové rádiové pásmo: 5725-5875 MHz

spotřeba energie v pohotovostním režimu: 1,7 W

impedance vstupu RCA: 7,2 kΩ

citlivost vstupu RCA: 3,0 V

maximální napětí výstupu subwooferu: 1,7V

napájení: 9V DC (univerzální 100-240 VAC)

Dali Sound Hub – technické specifikace

Jak a jaké reproduktory vybrat, přes co streamovat a kde vzít nejlepší kvalitu nahrávek? Odpovídá Matěj Kratochvíl z Perfect Sound Group

Dnes přijal mé pozvání na rozhovor Matěj Kratochvíl ze společnosti Perfect Sound Group, která se věnuje distribuci a prodeji těch nejslavnějších audio značek na trhu. V jejím portfoliu naleznete značky jako KEF, Burmetser, Tannoy, Nordost, Isotek a řadu dalších. Matěje jsem se proto rozhodl zeptat na to, jak vylepšit své stávající reproduktory, jak vybrat nové reproduktory nebo také na to, jaký je jeho názor na kvalitu audia u Maců a iOS zařízení.

Dobrý den, Matěji. Jsem rád, že mohu udělat rozhovor s někým, kdo se pohybuje ve světě audia. Mohl byste se našim čtenářům představit a říct, jak jste se k tomu vlastně dostal?

Dostal jsem se k tomu již v 15 letech. Můj táta pracoval v audio oboru a následně si založil vlastní firmu, kde aktuálně působím. Začal jsem zde s povinnou školní praxí, teď zde pracuji na plno při škole. Aktuálně mi bude 24 let, tedy je to již přes 9 let, co se věnuji špičkové audio technice.

Když říkáte špičkové, já vím, že některé značky, které nabízíte ve své společnosti patří skutečně mezi ty nejdražší v dané kategorii na trhu. Co u vás tedy mohou zákazníci najít?

Nabízíme několik světových značek, které jsou velmi uznávané. Značky jsou poskládány tak, abychom zákazníkovi nabídli kompletní systém, tedy od kabelů přes komponenty po reproduktory. Věnujeme se hlavně audiu, tedy TV a video komponenty u nás aktuálně nenaleznete.

Upřímně jste ten nejpovolanější, koho znám a proto se vás chci zeptat. Existuje něco jako finanční hranice, která platí pro reproduktory připojené klasicky kabelem nebo USB k Macu nebo PC? Pokud nechci kupovat celou sestavu, ale jen aktivní reproduktory, kde je zhruba ta hranice, kdy už budou reproduktory narážet na kvalitu výstupu z počítače?

Horní hranice se hledá velmi těžko. Doopravdy záleží na účelu. Pokud potřebuji repro k PC a nijak nepřemýšlím o audiofilní kvalitě, bavíme se tak o ceně do 10 tisíc korun. Pokud si chci hudbu užít a hledám aktivní monitory, cena může být klidně přes 80 tisíc korun. Když narazím na nedostatečně “vybavený” PC, co se týče audio kvality, vše lze řešit nějakým vylepšením a rozšířením systému o převodníky a dalšími věcmi. Samozřejmě záleží na zdroji, tedy v jaké kvalitě mám dostupnou hudbu. Pokud chci kvalitní repro a příjemný zvuk, začíná se na tisících korun. Určitě ne stovkách korun.

Abych tomu rozuměl správně, pokud se bavím například o Macu z posledních let, tak bez investice do dalších věcí u něj mohu uživit reproduktory za 80 tisíc korun bez toho, aniž bych musel použít cokoli dalšího kromě kabelu? Samozřejmě pokud budu pouštět Flac nebo podobné?

Určitě, pokud tedy máte kvalitní záznam, dobrý kabel, který udrží kvalitní přenos.

Pokud tedy člověk už nějaké ty reproduktory má a nejsou to zrovna repráčky za pár stovek korun, čím může vylepšit kvalitu reprodukce, pokud se stále bavíme o přehrávání hudby z Macu?

Velký přínos může mít již zmiňovaný kabel. Je jedno, zda optický či USB. Například my nabízíme USB kabely v rozsahu od pár stovek korun až po desetitisíce korun. Rozdíl u repro může mít i jejich správné umístění a izolace proti vibracím.

A pokud bych chtěl do „sestavy“ reproduktor – počítač přidat nějaký mezičlánek, co by to mělo být?

Teď jsem nedávno podobný případ řešil. Zákazník chtěl pasivní repro k PC. Musel se tedy “řetězec” komponentů o něco rozšířit. Zvuk z PC šel do digitálního zesilovače a z něj pak do reproduktorů. Zesilovač lze ještě rozdělit a připojit externí převodník. Sestava se pak stává více propracovaná a lze ji vylepšovat dál a dál. V případě aktivních repro bych doporučil síťové filtrace. Ty u těchto věcí dokážou zázraky. Je však nutné dodat, že každé vylepšení a každý prvek se chová jinak v domácím prostředí. U někoho má vliv obrovsky, u někoho menší.

Často se setkávám s tím, že někteří čtenáři tvrdí, že zkrátka nepoznají rozdíl a že se domnívají, že podobné „srandy“ jako jsou kabely, předzesilovače a tak podobně jsou zbytečností. Jaká je vaše zkušenost? Musí být člověk vybaven absolutním sluchem, aby poznal rozdíl nebo když k vám dojde a vy jej posadíte k sestavě za deset a za sto tisíc, tak to zkrátka pozná každý?

To slýchávám také často, ale je potřeba si uvědomit, co člověk poslouchá a co má poslouchat. Pokud někoho posadím před sestavu za 10 tisíc korun, 100 tisíc korun a 500 tisíc korun, rozdíl pozná každý. Pokud si sednu k sestavám za 1,5 milionu a za 2 miliony, už musím hledat nuance a detaily, které třeba mně mohou vadit, ale vy je naopak budete vyhledávat. Každý sluch je unikátní a každému vyhovuje něco jiného. To je dobré před výběrem těchto věcí vědět. Velký vliv má na to i žánr, který primárně posloucháte. Jsou značky, které jsou spíše na vážnou hudbu a pak značky, které jsou spíše pro tvrdý rock.

To pak nezbývá lidem nic jiného, než aby si u vás vše poslechli a vybrali přímo dle toho, co uslyší a co jim bude nejvíc vyhovovat. Je tady ta možnost?

Ano, výběr audio systému (je jedno, zda je to stereo či domácí kino) nějakou chvíli zabere. Námi dovážené produkty si mohou zákaznící poslechnout u vybraných prodejců v Česku i na Slovensku.

Mimochodem, když už jsme LsA, zajímal by mě váš osobní názor na kvalitu výstupu zvuku, kterou nabízí iPhone a Macy. Na jaké jsou tato zařízení podle vás úrovni?

Tu otázku řeším i s dodavateli. Jelikož pro poslech v nejlepší formě se používá aplikace Tidal či podobné. Pokud chci používat Apple Music, streamuju prostřednictvím AirPlay či Bluetooth. Apple produkty jsou schopné vysoké kvality, ale dost záleží na aplikaci či zdroji a na výstupních reproduktorech. Kvalita a možnosti se neustále posouvají dopředu, ale vždy vyhrává to, co doopravdy lidé využijí a co je pro ně nejpříjemnější.

Takže pokud chci top kvalitu z Apple zařízení, pak byste pustil Tidal nebo nahrávku v nějakém formátu Flac / Apple Lossless?

Ano, mezi hi-fisty je teď nejpoužívanější Tidal, pro běžné použití Spotify a Apple Music.

V kontextu toho, o čem jsme se bavili, pokud vezmu například dvacet tisíc korun a budu chtít reproduktory k počítači, doporučil byste mi nějaké aktivní repro nebo raději koupit zesilovač a pasivní reproduktory? Platí nějaké pravidlo, kdy je lepší udělat si sestavu a kdy zkrátka propojit jedním kabelem počítač a reproduktor?

Pokud chci jednoduchý systém, co bude dobře hrát, zvolil bych aktivní reproduktory. Další otázkou je, zda budu chtít streamovat do nich například z mobilu nebo budou jen určené pro zvuk z PC.

Pokud už se lidé rozhodnou využít ten stream, jak je to s kvalitou a co mají upřednostnit, pokud jejich systém nabízí více možností?

Základním přenosem je Bluetooth, to může využít vlastník jak vlastník iOS, tak systému Android. Samozřejmě existují i vylepšené verze Bluetooth s různými kodeky. Za další úroveň lze považovat AirPlay a Spotify. Nejvyšší formou je streamování přes wi-fi, kde lze streamovat v maximální kvalitě. Všechny technologie se stále posouvají a přinášejí vyšší kvalitu, hlavně tedy Bluetooth.

Když už se ptám, co si mají pořídit naši čtenáři, zkuste nám říct, co používáte doma vy? Ať už hardware, tak i aplikace a tak podobně.

U PC mám repro KEF LSX. Domácí kino má multikanálový zesilovač a repro KEF série R a vestavěné repro KEF THX. V ložnici systém 3.0 z repro Tannoy. Pro normální poslech (sluchátka a stream) Apple Music, hlavně kvůli AirPlay 2 a možnosti multiroom. Pro testy systému gramofon a Tidal.

Myslím, že to by pro dnešní článek mohlo stačit a budu se těšit na další rozhovor. Děkuju moc Matěji a věřím, že již brzy vymyslíme další zajímavé téma pro naše čtenáře.

Také děkuji Romane za rozhovor a snad to lidem pomůže při budoucí volbě audio systémů. Pokud potřebujete poradit s výběrem, neváhejte nás navštívit na

Post a Comment