Je úplně jedno, kde budete chtít poslouchat své oblíbené songy. Doma, venku, na párty, nebo klidně i uprostřed bazénu. Přenosný reproduktor JBL Charge 4 se nezalekne prakticky jakékoliv situace. A k tomu svým zvukovým projevem příjemně překvapí.
Harman Kardon je oceňovanou špičkou ve světě zvukových systémů. Do této korporace patří také značka JBL, pod kterou je možné zakoupit v našem obchodě především blutetooth sluchátka a bezdrátové reproduktory – a právě na druhou zmiňovanou kategorii se nyní společně podíváme, představíme si společně bluetooth reproduktor JBL Charge 4.
JBL Charge 4
Technické parametry
Testovaný model: JBL Charge 4, černá
Celkový výkon RMS: 30 W
Frekvenční rozsah: 60 Hz – 20 kHz
Odstup signál/šum: 80 dB
Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2
Podporované profily: A2DP V1.3, AVRCP V1.6
Rozhraní: jack3.5 mm
USB napájení: Ano
Ovládání: na přístroji
Typ použití: bezdrátové, pro mobily, pro tablet, přenosné
Baterie: 7800 mAh, funkce powerbanky
Voděodolný: Ano, IPX7
Rozměry: 220 x 95 x 93 mm
Hmotnost: 965 g
Představení modelu JBL Charge 4
Obsah balení
V až překvapivě velké krabici dorazil do redakce reproduktor JBL Charge 4. V oranžovobílém balení je totiž hlavní hrdina dnešní recenze uložen v poměrně masivní pěnové výplni, aby se během transportu nemohl nijak poškodit. Kromě reproduktoru nalezneme v balení už jen USB kabel a návody k použití. Síťovou nabíječku byste bohužel hledali marně.
Balení reproduktoru
Přístroj je zabalen velmi pečlivě
Dodávané příslušenství
Vzhled a kvalita zpracování
JBL Charge 4 zaujme už na první pohled svým netradičním vzhledem. Přeci jen většina přenosných reproduktorů v dnešní době připomíná spíše nějaké hranaté krabice. Novinka od společnosti JBL má ale tvar tubusu. Do jisté míry exkluzivní vzhled navíc podtrhují barevné kombinace. Zařízení je k dispozici v bílé, černé, červené, modré, pískové, růžové, šedé, teal, zelené a žluté barvě. Vybrat by si měl tak opravdu každý. My jsme měli možnost testovat decentní černé provedení, jak si můžete všimnout na snímcích níže.
Velmi zajímavé jsou také výrobní materiály. Prakticky celé tělo reproduktoru pokrývá odolný textilní materiál. Ten je velmi příjemný na dotek a rozhodně se nemusíte bát, že by se nějak snadno poškodil. Je opravdu velmi pevný. Ulpívají v něm ale drobné nečistoty a prachové částečky, není však nic jednoduššího než jednou za čas reproduktor vyluxovat. Textilní materiál ale rozhodně nepustí žádné nečistoty dovnitř, ulpívají pouze na něm. V konečném důsledku jsme tak s tímto řešením byli daleko více spokojení než s nejrůznějšími kovovými a plastovými mřížkami.
Odolný textilní materiál je doplněn o robustní gumový kryt na obou bočnicích. Gumové jsou také některé ovládací prvky a spodní podstavec. Právě guma by měla reproduktor dobře chránit ve chvílích, kdy nedopatřením upadne. To jsme ale pochopitelně v praxi nezkoušeli. Testovaný kousek by si toho měl nicméně v praxi nechat líbit opravdu hodně. Splňuje certifikaci IPX7, nevadí mu tedy voda. Dokonce může být ponořen až metr po vodní hladinu po dobu 30 minut. Pod vodou samozřejmě nikdo poslouchat hudbu nebude, ale když reproduktor nedopatřením spadne do bazénu, rozhodně se nemusíte obávat poškození.
Kvalitě zpracování a použitých materiálů tak není příliš co vytknout, spíše právě naopak – v dané cenové kategorii budete jen velmi obtížně hledat bluetooth reproduktor, který na tom bude ještě lépe.
Hlavní hrdina dnešního testu
Dominantním prvkem čelní strany je oranžové logo JBL
Prakticky celý reproduktor pokrývá odolný textilní materiál
Konce jsou pak gumové
Na pravé i levé bočnici…
…je pasivní radiátor
Zadní strana reproduktoru
Spodní podstavec je gumový…
…nachází se na něm i diody informující o stavu akumulátoru
Slícování jednotlivých částí je velmi precizní
Reproduktoru nevadí ani voda
Ergonomie, ovládací prvky a konektorová výbava
Díky tubusové konstrukci má uživatel možnost vzít reproduktor prakticky kamkoliv s sebou. Novinka se velmi pohodlně přenáší, prostě ji čapnete do ruky úplně stejně jako láhev s vodou, jak je vidět na snímcích níže. Fantazii se navíc meze nekladou, když je to potřeba, můžete přístroj převážet klidně i jako láhev v držáku na kola, a i na cestách se kochat svými oblíbenými skladbami.
Co se konektorové výbavy týče, veškeré porty se ukrývají pod gumovou krytkou na zadní straně reproduktoru. Konkrétně se jedná o USB-C konektor pro nabíjení reproduktoru, klasický USB konektor pro sdílení energie – reproduktor totiž může fungovat jako powerbanka, a nakonec také klasický jack 3,5 mm.
Tlačítka pro ovládání reproduktoru se nachází na vrchní straně zařízení. Jsou vyrobena z gumy a mírně vystupují nad povrch reproduktoru. Díky tomu jsou velmi dobře ovladatelná a nahmatáte je snadno i poslepu. Každé tlačítko má totiž unikátní tvar, který vyjadřuje konkrétní funkci reproduktoru. Například tlačítko pro zesílení zvuku má tak symbol plusu.
Tubusový tvar je ideální na přenášení
Detailní pohled na bočnici reproduktoru
Tlačítka se ukrývají na vrchní straně
Každé tlačítko má vlastní symbol
Pod gumovou krytkou na zadní straně...
...se ukrývá kompletní konektorová výbava
Obslužná aplikace
Ke spárování s chytrými telefony a tablety nabízí JBL vlastní aplikace, které lze jednoduše a zdarma stáhnout z obchodů Google Play a Apple Store. Jak již zběhlejší uživatelé tuší, podporována jsou tedy zařízení se systémy Android a iOS.
Připojit reproduktor je možné i bez obslužné aplikace, ale spárování prostřednictvím utility JBL Connect je daleko praktičtější. Dovoluje totiž ovládat skutečně všechny funkce reproduktory. Řeč je především o standardu Connect+, prostřednictvím kterého je možné synchronizovat hned několika bezdrátových reproduktorů dohromady a získat tak masivnější zvuk. Hodí se to například na párty.
Právě podpora tohoto standardu je největší předností v porovnání s předchůdcem s pořadovým číslem tři. Ten totiž nabízel pouze starší rozhraní Connect, které dovolovalo spárovat pouze dva reproduktory a využívat je ve stereo módu. Connect+ si však poradí klidně i s více než stovkou reproduktorů najednou. Párovat se dohromady nemusí přitom pouze reproduktory JBL Charge 4, ale jakékoliv jiné modely, které podporují standard Connect+.
Párovací bluetooth tlačítko je nahoře
Obslužná aplikace JBL Connect
Spojit najednou je možné dva reproduktory, ale klidně i více než sto
Přímo z aplikace je možné pouštět hudbu, ale také aktualizovat firmware reproduktoru
Kvalita zvukové reprodukce
U čtyřky se výrobce rozhodl nahradit dva malé reproduktory jedním velkým, což překvapivě celkové kvalitě zvuku prospělo. Kvůli kompaktním rozměrům se totiž stejně stereofonní zvuk u předchůdce – podobně jako u dalších bluetooth reproduktorů – stejně sléval do jedné roviny, a jeden větší reproduktor nabízí citelně vyšší výkon. Zvuk má navíc praxi díky tomuto řešení daleko větší soudržnost a je přesnější.
Konkrétně celkový výkon RMS u modelu JBL Charge 4 dosahuje hodnoty 30 W. Frekvenční rozsah je 60 Hz – 20 kHz a odstup signál/šum 80 dB. Pro úplnost dodejme, že bezdrátové připojení je realizováno prostřednictvím standardu Bluetooth 4.2, přičemž jsou podporovány profily A2DP V1.3 a AVRCP V1.6.
V praxi je přednes u testovaného kousku až překvapivě čistý. Všechna pásma jsou vyvážena, a dokonce ani basy nijak výrazně nepokulhávají. I když samozřejmě nemůžete čekat, že tato malá krabička zprostředkuje lepší zvuk než sestava pro audiofily za několik desítek tisíc, kvalita zvukové reprodukce je v dané cenové kategorii nadstandardní. Popravdě v přímém srovnání s modelem BOSE SoundLink Color II, na plné čáře vyhrává novinka od JBL. Přitom model od BOSE získával v loňském a předloňském roce jedno ocenění za druhým právě pro kvality zvukové reprodukce.
Patrně není překvapením, že s tímto modelem si tak můžete užívat o poznání kvalitnějšího zvuku, než jaký je schopna zprostředkovat drtivá většina tabletů, chytrých telefonů a počítačů. To přitom nebývá u bluetooth reproduktorů pravidlem. Především levnější modely tak maximálně zvuk zesílí, rozhodně nezkvalitní. U modelu JBL Charge 4 je tomu ale přesně naopak. Velmi dobře dokáže reproduktor zahrát klasickou hudbu, instrumentální skladby i popmusic, problém mu nedělají ani tvrdší styly, jako je rock, metal apod. Nedá se nicméně říci, že by byl reproduktor nějak přebasovaný – i u tvrdších stylů je zvuk spíše vyvážený.
Mimochodem použití pasivních radiátorů na bočnicích místo basreflexů minimalizuje riziko zvukových vad. U skladeb s výraznou basovou linkou tak neuslyšíte šelest v pozadí, jako tomu bývá u úzkých nátrubkových přenosných reproduktorů.
Reproduktor JBL Charge 4
Detailní pohled na logo výrobce
Jeden z pasivních radiátorů
Ovládací tlačítka na vrchní straně zařízení
Další praktické zkušenosti
JBL Charge 4 dokáže v praxi přenášet bezproblémově zvukový signál ve vzdálenosti klidně 10 až 15 metrů. Problém nám dokonce v cihlovém bytě nedělal ani příjem signálu přes dvě příčky, což je úctyhodný výsledek. Kvalitu dosahu bezdrátového signálu může pochopitelně ovlivnit také to, s jakým telefonem jej testujete, my jsme zvolili Samsung Galaxy S9+. S testovaným reproduktorem nicméně není možné telefonovat, neboť neobsahuje zabudovaný mikrofon.
Při střední hlasitosti je možné dosáhnout výdrže až 20 hodin, což je opět velmi nadstandardní výsledek. Tak dlouho se bez elektrické zásuvky dovede reproduktor obejít díky zabudovanému akumulátoru s kapacitou 7800 mAh. Výdrž se pochopitelně zkrátí, když USB konektor začnete používat pro dobíjení svého chytrého telefonu nebo tabletu. Většina smartphonů je nicméně z reproduktoru možné dobít dvakrát, přičemž část energie zbyde ještě na několik desítek minut přehrávání hudby.
Reproduktor poslouží také jako powerbanka
Detailní pohled na připojený USB kabel
Indikační diody vepředu informují o stavu akumulátoru
Detailní pohled na pohotovostní tlačítko
Klady a zápory
+ kvalita zpracování, použité materiály
+ vodotěsná konstrukce
+ velmi silný a hutný zvuk, ozvučí i velké prostory
+ na poměry bluetooth reproduktorů čistá a přesvědčivá reprodukce
+ možnost připojení více reproduktorů najednou
+ dlouhá výdrž, poslouží jako powerbanka
- nemá integrovaný mikrofon
- na látce se mohou usazovat drobné nečistoty
- balení neobsahuje adaptér do zásuvky
JBL Charge 4
Závěrečné hodnocení
Jednou z nejsilnějších stránek modelu JBL Charge 4 je kvalita zvukové reprodukce. Předností má tento model nicméně daleko více, například odolnost proti vodě, možnost připojení více reproduktorů najednou, dlouhou výdrž či funkci powerbanky. S ohledem na všechna pozitiva je vcelku opodstatnitelná také cena, za kterou se tento kousek nabízí.
To chci
Post a Comment