Vyplatí se mít jen lepší mobil? Podívali jsme se na výhody a nevýhody sledování videa a poslouchání hudby na MP3/MP4 přehrávačích.
Plánujete nákup MP4 přehrávače s velkým displejem a velkou nabídkou multimediálních funkcí? Myslíte, že se vám něco podobného vyplatí? Co takhle si místo toho koupit mobilní telefon, který tyto funkce zvládá také a nabízí toho spoustu navíc? Poslední dobou ozývá stále více hlasů, že MP3 či MP4 přehrávače jsou již přežitkem, a není třeba si kupovat dva samostatné přístroje. Zkusili jsme se tedy podívat na problematiku obecně. Nejedná se tedy o žádné konkrétní porovnání parametrů vybraného mobilu s vybraným hudebním přehrávačem. Přesto doufáme, že nerozhodným pomůžeme.
Kolo první: poslech hudby
V dnešní době narazíte na hudební přehrávač v drtivé většině mobilních telefonů. Pouze v nejlevnější kategorii do cca. 2 000 korun budete mít s hledáním problémy. A to je velká výhoda hudebních přehrávačů. Za stejnou částku (tedy 2 000 Kč) totiž získáte nepřebernou nabídku přístrojů, které vám hudbu přehrají. Cena začíná doslova na pár stokorunách a dostanete dnes už alespoň 1 GB paměti. K většině telefonů (a u těch levných to platí stoprocentně) si musíte paměťové médium přikoupit. Ceny karet se sice pohybují v řádech stokorun, ale to platí i pro koncovou cenu levných MP3 přehrávačů.
Shrnutí: Levný přehrávač je lepší než levný mobil.
Levné a ve srovnání s mobily mnohonásobně kvalitnější přehrávače: Creative Zen Mozaic a iRiver E100
Proti mobilním telefonům ale hovoří i další faktory. Sice je všeobecně známé, že přehrávat hudbu umí spousta mobilních telefonů, už se ale moc nemluví o tom, kolik z nich nabídne alespoň takový komfort, který běžně čekáme u přehrávačů. Zde je k dispozici řada doprovodných informací při přehrávání, bohatá nabídka ekvalizérů i způsobů přehrávání. Ano, i mobilní telefony to umí, ale rozhodně ne všechny a většinou jim to nejde ani tak snadno. Navíc zdaleka nejsou tak intuitivní. Hudební přehrávač zapnete a v menu většinou hned na prvním místě najdete položku Hudba/Music. Mnohem více telefonů také vyžaduje nahrání hudby do jedné konkrétní složky, jinak hudbu vůbec nezaznamená.
A telefony můžeme tepat dál. Prohrávají totiž i v dalších klíčových parametrech. V kvalitě sluchátek se sice za poslední rok výrazně zlepšily, ale pořád to není žádná sláva. Bohužel neplatí úměra, čím dražší telefon, tím kvalitnější sluchátka. Tady bych byl ovšem velmi nespravedlivý, kdybych neřekl, že ani u velké většiny přehrávačů nejsou dodávaná sluchátka příliš kvalitní. V obou případech tak většinou musíte investovat do něčeho lepšího. A když už si taková sluchátka pořídíte, velmi rychle zjistíte, že i celkem levný hudební přehrávač s nimi dokáže hrát minimálně na stejně kvalitní úrovni jako drahý telefon.
U telefonu navíc nemáte zdaleka jistotu, že bude přímo nabízet konektor pro přímé připojení sluchátek – 3,5 mm jack. U přehrávačů něco nemyslitelného. Připojení sluchátek k mobilu tak musíte řešit přes redukci. V praxi to pak dopadá tak, že vám z telefonu kouká jeden kabel s redukcí, do kterého teprve připojujete samotná sluchátka. U mobilů zkrátka máte velmi často „předrátováno“. Kabelů je moc a jsou zbytečně dlouhé.
Parametr, který hovoří jednoznačně ve prospěch samostatných přehrávačů je doba výdrže. Je to logické. Menší displej a méně funkcí si prostě vyžádá menší spotřebu energie. Jistým řešením u mobilů představuje vypnutí příjmu GSM signálu. Tak se ale zbavíte hlavní funkce svého telefonu a máte z něj pouze víceúčelový přehrávač. Navíc doba přehrávání ani tak nebude konkurenceschopná. Se štěstím se přiblížíte patnácti hodinám, u hudebních přehrávačů máte plné právo očekávat stejnou hodnotu jako minimální hranici.
Shrnutí: U mobilních telefonů narazíte při poslechu hudby na problémy, které s přehrávači tolik řešit nemusíte.
Levné mobily pro hudbu: Motorola W230 stojí minimum, Mivvy Music+ vypadá jako MP3 přehrávač, Sony Ericsson W230 patří k nejlevnějším zástupcům třídy Walkman
A jak jsou na tom dražší telefony? Ano, hudební přehrávač je celkem propracovaný, nemělo by se stávat, že telefon neumí ani řadit skladby podle ID3tagů. Na velkých displejích můžete vidět obrázky alb a doprovodné informace, mnohdy ale máte složitější přístup k nastavení. Za drahý telefon ale zaplatíte spoustu peněz. I když hranice „drahý“ telefon začíná pro každého jinde, snad mohu napsat, že vše nad 7 000 Kč už považuji za drahý telefon. Utratit takovou částku za MP3 není zdaleka tak snadné.
Shrnutí: Drahé telefony toho umí s hudbou dost, ale stojí vás to příliš peněz.
I když si za všemi předchozími tvrzeními stojím, pochopitelně se mezi telefony najde řada výjimek, které by při přímém srovnání s přehrávači přinejmenším neutrpěly ostudu. Jejich společným problémem ovšem je, že si mobilní výrobci za lepší hudební kvalitu nechají pořádně zaplatit. Mohu tak sice napsat, že iPhone mi dovolil odložit hudební přehrávač, ovšem podívejte se také na jeho cenu. Hudební telefony od Sony Ericssonu (řada Walkman) zase nabízejí výborné ovládání (někdy třeba i pouhým zatřesením nebo jiným pohybem) a např. i netradiční třídění hudby podle nálady či stále oblíbenější funkci pro rozpoznávání skladeb. I tady ale cena zůstává spíše vyšší. U Sony Ericssonů v řadě Walkman se naštěstí dočkáte i kvalitních sluchátek (alespoň nad úroveň běžné mobilní produkce). Všechno to ale stojí dost peněz.
Shrnutí: Levný telefon přehrávání hudby většinou moc dobře nezvládá; drahé to sice dokážou, ale zaplatíte mnohem více než za hudebně srovnatelný přehrávač. Šetřit na hudebním mobilu se vám nevyplatí, zatímco na hudebním přehrávači ušetříte i při zachování dobré funkčnosti.
Zajímavé (a drahé) mobily pro poslech hudby: Nokia 5800Xpress Music, Apple iPhone, Sony Ericsson W902
Špičkové MP3/MP4 přehrávače jsou i o polovinu levnější: Cowon D2 a Creative Zen X-Fi
Kolo druhé: sledování videa
U sledování videa se karta trochu obrací. Velkou výhodou telefonů, které podobnou funkci nabízí je kvalitní displej ve srovnání s přehrávači. Ty zde doplácejí na celkově malé rozměry, které neumožňují nabídnou displej dostatečně velký. Výhodou přehrávačů ovšem stále zůstává cena. Výrobek, který přehrávání videa nabízí dnes bez problémů pořídíte do 2 000 Kč. Se stejně levnými mobily si můžete maximálně pustit televizi, nebo jít do kina.
Vcelku novým trendem u mobilních telefonů je možnost sledovat videa ve formátu DivX. Něco podobného získáte u MP4 přehrávače jen skutečně výjimečně. Vybavují se mi snad jen modely Verszo CuBe a EU3C Core Cinema. Telefonů s podporou DivX zatím také není mnoho, ale rozhodně lze očekávat jejich rozšíření. Možnost nahrát do paměti přístroje nějaký film bez jakýchkoliv úprav je velmi lákavá.
S formátem DivX si poradí několik přehrávačů i mobilů: Verszo CuBe, EU3C Core Cinema, LG Viewty
Běžnou operací dneška je ovšem nutnost video před použitím v mobilních zařízeních konvertovat. Softwarových nástrojů existuje celá řada a je jim jedno, jestli video převádíte pro mobil nebo pro přehrávač. Jednoduchost práce s videm není kdovíjaká ani na jednom zařízení. Přeci jenom je vidět, že se v obou případech jedná spíše o doplňkovou funkci.
V souvislosti s videem toho nabízejí telefony opravdu více. Stále častěji se objevuje přímý přístup na YouTube a na trhu máme i několik mobilů s příjmem televizního signálu. Něco takového od MP3/MP4 přehrávačů čekat nemůžeme – zde se naopak spolehněte na delší výdrž baterie. U mobilů si pustíte dvouhodinový film, případně shlédnete fotbalový zápas a velmi rychle byste měli dobíjet. U MP4 přehrávačů můžete očekávat výdrž podstatně delší – i kolem deseti hodin.
LG KB770 a LG HB620T zvládají i příjem digitální televize
Shrnutí: u videa je situace mnohem vyrovnanější. Mobilnímu telefonu zůstává pouze nevýhoda v podobě nižší výdrže a vcelku vysoké pořizovací ceny. Nabídne ale pro video větší displej a pomalu se začíná rozjíždět přímá podpora DivX.
Závěrem je třeba říci, že individuální požadavky jsou různé a každému vyhovuje něco jiného. Na to přesně se spoléhají mraky nejrůznějších výrobců mobilů i přehrávačů, a tudíž se nemusíme bát, že by nám výrobci začali nutit jen mobily. Stejně tak techničtí nadšenci budou mít motivaci stále dokola měnit své stávající přenosné telefonní zázraky za ještě novější, ještě lepší a ještě vybavenější, neboť do mobilních telefonů nám už například míří i HD kamery.
Marketingovým mágům se zatím hůře prodávají protože není jasné, jak je označovat. Mají většinou dotykový displej a jejich operačním systémem je Android nebo iOS. K internetu se připojují většinou pouze přes wi-fi. Jejich předobrazem je iPod Touch - recenze zde - jehož nová verze by podle spekulací měla obsahovat i GSM modul. Nikoliv pro telefonování, ale pro připojení ke cloudovým službám. V budoucnu však lze očekávat, že některým uživatelům nahradí i mobilní telefon voláním a chatováním přes internet a směle budou soupeřit s dnešními černobílými elektronickými čtečkami knih.
Přístroje s pětipalcovým (případně sedmipalcovým) displejem totiž nabídnou uživatelům takřka ideální poměr mezi velikostí zařízení a jeho užitností. Takový mini tablet se stále ještě pohodlně vejde do kapsy a přitom je na něm možné rozumně číst i knihu, projíždět internet nebo sledovat film. Pochopitelně že pro čtení elektronických časopisů jako je The Project nebo The Daily nebo obrázkových knih se nehodí.
Popularita přístrojů bude velmi záležet na ceně. Tu slibuje snížit chystaný a očekávaný tablet od Amazonu, který se svým sedmipalcovým displejem dost možná definuje novou kategorii tabletů / elektronických čteček knih. Více v tomto článku. Druhým veledůležitým faktorem bude možnost mobilního připojení k internetu za rozumnou cenu nezávisle na hlasových službách. V tomto ohledu pak bude zajímavé sledovat, jak se mini tablety poperou s přístroji z kategorie chytré telefony a jak se k celé věci postaví operátoři.
Vyberte si, co chcete vidět a slyšet, máme vše
Apple se svůj iCloud připravuje spustit v nejbližších dnech (betaverze již funguje). Budete si na něm moci uložit hudbu, filmy, fotky, dokumenty, záznamy v kalendáři i aplikace a přes internet je tak mít přístupné kdekoliv na světě. Zároveň bude všechen obsah nakoupený přes iTunes ihned přístupný pro jakékoliv "i" zařízení, které zákazník vlastní. Součástí služby bude i funkce iTunes Match. Za paušální roční poplatek (25 dolarů za 20 000 skladeb)bude moci zákazník porovnat celou svou kolekci alb s katalogem iTunes (18 milionů skladeb). Všechna, která se budou shodovat, mu Apple nabídne k přehrání kdykoliv přímo z cloudu (on-line) a zdarma v kvalitě 256 kbps. Právě odtud pramení spekulace o novém iPodu Touch s GSM modulem jako výrazně levnější variantě k iPhonu.
Sony jde ještě dál. Skrze služby Music unlimited a Video unlimited (dřívě Qriocity) nabídne zákazníkům ke stažení i streamování celý hudební (10 milionů skladeb) i filmový katalog. Na veletrhu IFA byl k vidění první prototyp MP3 přehrávače, který si bude s těmto službami rozumět. Se službou Music unlimited si budou po nahrání nového firmwaru rozumět i některé další modely přehrávačů - NWZ-A860, S760BT a E460. Měsíční poplatek činí u hudby 4 až 10 dolarů (70 až 175 korun).
Prototyp MP3 přehrávače / tabletu Sony. Dokáže přehrát jak obsah uožený v paměti přístroje, tak filmy a hudbu z cloudových služeb Music Unlimited a Video Unlimited. K intrenetu se připojuje přes wi-fi. Přehrávač má i HDMI výstup. Datum uvedení na trh zatím není známo.
Zatím nepojmenovaný prototyp přehrávače s operačním systémem Android má dotykový 4,3palcový displej s rozlišení 800 x 640 pixelů. Není zatím jasné, zda bude přístroj umožňovat i připojení přes 3G sítě. Ve stávající specifikace je však zmíněna pouze wi-fi.
Samsung představil na IFA v Berlíně mini tablet Samsung Note - podrobně o něm psali kolegové na zde.
Note se dokáže připojit jak přes wi-fi, tak přes 3G a umí i telefonovat. Běží na operačním systému Android Gingerbread. Díky skvělému displeji s úhlopříčkou 5,3 palců a rozlišením 1280 × 800 pixelů je ideální ke sledování filmů na cestách. Samsung dokonce nativně přehraje většinu video kodeků bez nutnosti konverze. Nabízí i 8Mpix fotoaparát a bezdrátový poslech přes Bluetooth.
Větší brácha mini tabletu Galaxy Note je Samsung Galaxy Tab se 7,7palcovým AMOLED WXGA displejem pohání 1,4 GHz dvoujádrový procesor a operační systém Andorid Honeycomb. Na zádech má 3Mpix fotoaparát a vpředu 2Mpix. Nativně přehraje Full HD video i filmy ve formátu DivX. K internetu se připojuje přes wi-fi, prodává se však i ve verzi s 3G.
Mini tablety předváděl na veterhu i tradiční výrobce počítačů Dell. Jeho řada Streak nabízí dva androidí tablety se sedmipalcovým a pětipalcovým displejem.
Podobně jako Samsung, vidí i Dell budoucnost kapesní zábavy v tabletech. Pětipalcový Streak stojí na Andoridu a kromě všech kancelářských funkcí a surfováním internetem umožňuje také streamování hudby a filmů v rámci domácnosti.
K základním dovednostem patří možnost streamování audio, video i foto obsahu v rámci domácí sítě mezi počítači, tablety i například mobilním telefonem. Streak má dotykový displej s rozlišením 800 x 480 a 1GHz procesor s 512MB RAM. V základu je pro ukládání dat vybaven 16GB SD kartou. Samozřejmostí je komunikace přes 3G sítě, WiFi b a g a Bluetooth. Nechybí kamerka a GPS. Co naopak chybí je spolupráce s nějakým poskytovatelem obsahu, jako jej nabízí Sony nebo Apple.
Poslední mohykán
Tradičním a jedním z posledních velkých výrobců MP3 přehrávačů je Philips. Vedle několika levných modelů GoGear uvede letos na trh konečně i model GoGear Connect, který už byl v různých podobách několikrát představen na jiných veletrzích. Podrobněji jsme o něm psali zde.
Philips GoGear Connect je koncept MP3 přehrávače / mini tabletu. Jede na systému Android a tudíž umožňuje uživateli instalaci téměř jakýchkoliv aplikací s dostupného Android Marketu. Displej s úhlopříčkou 3,2" je kapacitní dotykový. Výhodou je integrovaný reproduktorek pro hlasitý odposlech.
Connect je vlastně miniaturní tablet s operačním systémem Android a možností stahování apliakcí s příslušného e-shopu.
Ačkoliv na výstavě v Berlíně k vidění nebyl, musíme jej zde zmínit. Spolehlivým výrobcem kvalitních MP3 a MP4 přehrávačů je korejská značka Cowon. Její nejnovější model Plenue D3 se také řadí mezi androidí mini tablety. Bohužel první verze přístroje se softwarově příliš nepovedla. Nyní se "Dé trojka" dočkala znovuzrození s operačním systémem Android Gingerbread.
Nabízí 3,7palcový kapacitní dotykový AMOLED displej. Vyniká podporou všech myslitelných audio i video formátů včetně několika typů titulků. Samozřejmostí je slot na microSD karty. Vlastní kapacita přehráavče přitom může být až 32 GB. Tradičně vynikající je výdrž baterie při přehrávání videa - až 10 hodin. Komunikaci s okolím zajišťuje Bluetooth nebo wi-fi (b, g).
Obyčejné přehrávače
Stálicí mezi přenosnými hudebními strojky je Creative. Jeho nová produkce už však jen připomíná zašlou slávu špičkových přehrávačů. Jednoduché MP3 přehrávače však bodují nízkou cenou. Za 8GB Zen X-fi 3 zaplatí zákazník 100 dolarů (1768 Kč), přičemž získá zvukově kvalitní přístroj s podporou všech důležitých audio kodeků včetně bezztrátového FLACu. Navíc je Bluetooth a integrace nového kodeku aptX, který podle výrobce zajišťuje bezdrátový přenos zvuku v kvalitě drátového připojení.
Creative představil novou verzi svého přehrávače X-Fi s označením X-Fi3. Předností Creativu je vylepšený audio přenos přes integrovaný Bluetooth díky kodeku aptX. X-Fi3 přehraje i bezztrátový FLAC. Výhodou je i slot na microSD karty pro rozšíření 8 nebo 16GB interní paměti o dalších až 32 GB. Ovládací tlačítka jsou kromě ovladače hlasitosti dotyková. Nechybí FM rádio. Hmostnost přehrávače je pouhých 43 gramů a výdrž akumulátoru až 20 hodin.
Zen bez konverze přehraje i filmy ve formátech DivX, Xvid a WMV 9. Na displeji s úhlopříčkou dva palce si je však zřejmě příliš neužijete. Proto Creative nabízí AV výstup na televizor (PAL). Kabel nutno dokoupit zvlášť
Netradiční MP3 přehrávač nabídne Pioneer. Přehrávač z řady výrobků Steez (součástí jsou i sluchátka, nebo přenosné dokovací stanice s reproduktory) je určen především mladým lidem v pohybu poslouchajícím taneční hudbu (konec PR citace). Fakt je, že koncept je zajímavý a využití v pohybu (např. na bruslích nebo v běhu) odpovídá i jednoduché ovládání.
Pioneer přišel se zajímavým nápadem na MP3 přehrávač pro tanečníky, skejťáky, atd. Písničky jsou buď zmixovány do jedné dlouhé nekonečné skladby nebo je můžete poslouchat postupně. Na dotykové plošce si můžete určit tempo v jakém bude skladba hrát nebo si podle tempa skladbu vyhledat.
Reprodukci stačí zapnout a pohybem palce po dotykové plošce v předu lze měnit její tempo. Podle tempa lze i skladby (nebo její část) vyhledávat. Nativně přístroj nepřehrává skladbu po skladbě s mezerami, ale vše je pomocí softwaru zmixováno do jedné nekonečné písničky. Cena zatím nebyla stanovena.
Jednoduché přehrávače, které budou v prodeji i v Česku nabídne i Sony.
Potřebuji poradit s výběrem mp3 přehrávače. Jediné co požaduji je velký displej a příjemné už. prostředí, takže možná i tu mp-„čtyrku“ i když video ani obrázky nepotřebuji. Třeba klasickej ipod by pro mě byl optimální, ale spíše něco postatně levnějšího. děkuji Doplňuji: DDarent: tvoje odpovědi mě vážne iritují, pochop že nejen nemoderní lidé stále zůstávájí u přehrávače… Podle mě je to praktičtější a mobil at je sebenamakanější není prvotně uspůsoben k pravidelnému poslouchání písniček…
DDarent: ty si magor nebo co? Nejen, že si mu neodpověděl na otázku, ale eště si ani neumíš přečíst, že by chtěl něco levnějšího než Ipod. Jináč tohle by se ti mohlo líbit:http:
Přiznám se, že úplně neznám poslední trend, neboť tuto věc jsem řešil cca před 3 lety. Tehdy to bylo tak, že byly hlavně:
mp3 cca za 1 – 2 tis.
mp4 cca za 5 tis.
mobily to ještě moc nebylo, těžko tipovat cenu, ale v kombinaci s možností volat atd. to byla též varianta.
Tak či tak mp4 byl a asi furt je de facto nesmysl, proti mp3 asi 3× dražší a mělo to akorát větší displej. Že to přehrává specifické formáty videí neberu jako přidanou hodnotu, na film se na tom stejně nepodíváš, takže k čemu je to dobrý. To už je lepší ta varianta mobil, který je případně stavěný na přehrávání, člověk má víc věcí v jedné, může a většinou ho má furt u sebe. Mp3 je podle mě též dobrá varianta, ale tam bych šel po velikosti, aby byl co nejmenší, ale to se zas vylučuje s požadavkem na velký displej.
Post a Comment