Zvažujete, že si domů pořídíte novou reprosoustavu? Ať už hledáte ozvučení k domácímu kinu nebo si chcete naplno užít oblíbenou muziku, budete se muset prokousat spoustou technických parametrů, pokud chcete vybrat tu nejlepší reprosoustavu pro vaše potřeby a své volby později nelitovat. Jsou lepší sloupové nebo regálové reproduktory? A jak je to vlastně s impedancí a výkonem? Jak poznat špatnou konstrukci skříně a jakým způsobem doma reproduktory umístit tak, abyste z nich vymáčkli ten nejlepší zvuk? Začtěte se do našeho článku, ve kterém jasně popisujeme všechno důležité, co před koupí nového zařízení musíte vědět.

Recenze reprosoustav

Milovníci muziky se bez reprosoustavy neobejdou. Dnes ale tato zařízení využíváme i pro autentický zážitek z domácího promítání filmů, hraní pc her nebo si s ním rádi zpestříme odpoledne s přáteli v parku. Na trhu najdeme obrovské množství těchto přístrojů, jak tedy vybrat ten správný reproduktor? Rozhodli jsme se sepsat podrobného nákupního rádce, který vám pomůže zvolit ten nej reproduktor, takový, se kterým budete spokojeni. Připravte se na delší čtení, ale věříme, že na jeho konci už nikdy nebudete v audiotechnice tápat.

Na trhu najdeme nepřeberné množství reprosoustav. Od typů za pár set korun, určených zejména pro připojení k počítači až po profesionální soustavy za desítky tisíc korun, které podávají perfektní zvukový výstup. V naší recenzi jsme vybrali pětici reproduktorů z široké škály různých typů. Věříme, že vám pomohou k výběru toho správného zařízení přesně pro vaše potřeby. Zaměřili jsme se na konstrukci, výkon, kvalitu zvuku i porovnání v poměru výkon/cena, který jistě budete při nákupu zvažovat i vy.

Fenda F&D R25BT

Typ konstrukce regálové Aktivní ano Počet reprobeden 2.0 Výkon RMS 44 W Citlivost 75 dB Impedance 4 Ω Frekvenční rozsah v Hz 20 - 20 000 Počet pásem dvoupásmové Bluetooth ano Hmotnost v kg 2,2 kg + 2,8 Materiál dřevotříska, MDF, plast

Regálové reproduktory Fenda F&D R25BT seženete s cenovkou už okolo 1 000 Kč. Za tu cenu se jedná o výborný kup i pro středně náročné posluchače, překvapí příjemným zpracováním a na svou cenu výborným zvukovým výstupem. Reprosoustava se skládá ze dvou bedniček o rozměru 28x21x16 cm. Bedny jsou aktivní, takže k nim nemusíte připojovat zesilovač. Skříň je vyrobená z dřevotřísky a MDF desky v kombinaci s plastem. Zpracování je vzhledem k nízké ceně velmi pěkné. Uvnitř se nachází dva dvoupásmové reproduktory s výkonem 2x 22 W. Výrobce uvádí frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz, reálně ale počítejte spíše s hodnotou od 60 Hz. Na přední straně najdete také bassreflex. Díky tomuto umístění můžete bedničky umístit přímo ke zdi, aniž byste negativně ovlivnili výsledný zvuk. Vzhledem ke svému menšímu rozměru se hodí zejména pro připojení k počítači, ale zvládnou samozřejmě i zvuk například z gramofonu nebo Hi-Fi věže. Reproboxy mezi sebou propojíte pomocí reproduktorových kabelů a svorek.

Připojit k dalšímu zařízení je můžete pomocí 3,5 mm jacku, konektorů cinch nebo pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Z uživatelských recenzí ale víme, že zvukový výstup při propojení přes Bluetooth je mnohem tišší a slabší, proto doporučujeme spíše kabelovou konektivitu. Pokud hledáte repro pro bezdrátové připojení, můžete být zklamaní. Reproduktory se ovládají pomocí otočných knoflíků, které jsou trochu nešikovně umístěny na boční straně jednoho z reproboxů. Na výběr máte z ovladačů hlasitosti, výšek a basů. Na stejném místě se nachází také audio vstup pro sluchátka. Velkým plusem je i jejich tichý chod, když zrovna nic nepřehráváte. Bedny nešumí a nebudou vás rušit. Pokud byste je potřebovali vypnout, ale nechtěli je vytahovat ze zásuvky, na zadní straně najdete vypínací tlačítko.

Celková váha činí 5 kg, což není na menší rozměry nijak málo. I vzhledem k tomuto údaji očekávejte dobrý zvuk, protože si bedny dokážou poradit s vlastním rezonováním. Milovníci silných basů budou možná lehce zklamáni, zvukový výstup je přesto velmi slušný. Pokud byste vyžadovali basy hlubší, můžete k bednám dokoupit subwoofer, popřípadě si zkusit pohrát s ekvalizérem a zvuk si upravit podle sebe. Reproboxy udělají radost každému, kdo hledá slušnou výbavu za opravdu nízkou cenu. Krásný je jejich design a řemeslné zpracování. Budou se tak hodit do každé pracovny nebo interiéru. Ve své třídě patří mezi to nejlepší, co na trhu můžete sehnat. Tyto reproduktory mohou hrdě nést titul vítěz testu v poměru cena/výkon.

nízká cena

dobře řemeslně zpracované

možnost propojení přes Bluetooth

slabší zvuk při bezdrátovém připojení

Logitech Z-333

Typ konstrukce regálové Aktivní ano Počet reprobeden 2.1 Výkon RMS 40 W Citlivost 96 dB Impedance 8 Ω satelity / 4 Ω subwoofer Frekvenční rozsah v Hz 55 - 20 000 Počet pásem dvoupásmové Bluetooth ne Hmotnost v kg 3,1 Materiál plast

Reprosoustava Logitech Z-333 představuje zajímavou možnost, jak si užít dobrý zvuk i z počítače nebo televize, a přitom neinvestovat tisíce korun do nového ozvučení. Tento model seženete už za cenu do 1 500 Kč. Skládá se ze dvou satelitních reproduktorů a jednoho pětipalcového subwooferu, který dodává celé soustavě výrazné basy. Co se zvukové kvality týká, souprava hraje velmi dobře. Výkon 40 W sice není moc, ale na bedničky k počítači je dostačující. Bedny mají čistý, dynamický zvuk s čitelnými výškami i středy. Velká výhoda je samostatné ovládání subwooferu, takže si na své přijdou i milovníci výrazných basů.

Basy ovšem zní trochu plechově. Ovládání se hodí zejména v případech, kdy subwoofer bude umístěn pod stolem a basy by jinak měly zkreslený zvuk. Samozřejmě nesmíte počítat s tím, že se zvukově vyrovnají reprosoustavám cenově o několik řádů výše. Dle některých uživatelských recenzí basy nejsou dostatečné ani po zesílení. Zajímavý je způsob ovládání, který výrobce zvolil. Nenajdeme ho přímo po stranách bedniček, jak tomu bývá zvykem, ale k dispozici máme ovládací panel. Na něm najdeme otočný knoflík pro ovládání hlasitosti, diodu, která decentně upozorňuje na to, že jsou bedničky aktivní a také 3,5mm vstup pro připojení sluchátek nebo mobilního telefonu. Výhodou ovládání je, že si můžete zvolit, kam přesně ho umístíte, a máte ho tak vždy po ruce. Nevýhodou je další kabel a další zařízení, které vám bude na stole zabírat místo. Z některých názorů uživatelů vyplývá, že tato repro souprava šumí, pokud zrovna nic nepřehráváte, proto je pro citlivější ucho nutné vypínat ji z elektřiny nebo tlačítkem na zadní straně subwooferu. Bluetooth bohužel u těchto beden nenajdeme, je vždy nutné je připojit přes kabel. Můžete si ale pořídit Bluetooth audio adaptér, který vám zajistí možnost bezdrátového propojení.

Reprosoustava je propojená skrze vlastní kabely s tím, že poskytuje také možnost připojit další dvě zařízení – televizi, DVD rekordér a další – pomocí kabelu RCA (cinch), který bohužel není součástí balení. Napevno je k subwooferu připojený ovládací panel, který můžete umístit dle vlastního uvážení. Délka všech kabelů činí 150 cm, v případě rozmístění do většího prostoru můžete využít prodlužky. Designově se jedná o povedený kousek, ačkoliv je vyrobený z plastu. Šedo-černé zpracování se hodí téměř kamkoliv. Rozměrově máme co do činění s dvěma menšími regálovými boxy o velikosti 20 x 10 x 9 cm a jedním subwooferem s rozměry 23 x 23 x 15,5 cm a průměrem reproduktoru 13,3 cm. Celková váha činí 3,1 kg, takže se vám bude s reprosoustavou snadno manipulovat, pokud byste ji chtěli přemisťovat. Rozporuplné je umístění výškového “reproduktoru”, který však plní jen designovou funkci a uvnitř konstrukce ho ve skutečnosti nenajdete. Vypadá sice hezky, ale některé uživatele může zmást.

nízká cena

kompaktnost

ovládání pomocí panelu

RCA kabely nejsou v balení

basy jsou slabší

falešný výškový reproduktor

Genius SW-G2.1 3000

Typ konstrukce regálové Aktivní ano Počet reprobeden 2.1 Výkon RMS 70 W Citlivost 85 dB Impedance 8 Ω satelity / 4 Ω subwoofer Frekvenční rozsah v Hz 35 - 20 000 Počet pásem dvoupásmové Bluetooth ne Hmotnost v kg 4,6 Materiál plast

Designová reprosoustava Genius SW-G2.1 3000 zaujme především svým žluto černým vzhledem, který ji předurčuje k využívání pro hraní počítačových her. Skládá se ze dvou satelitních reproduktorů s rozměry 14 x 10 x 11,5 cm a jednoho subwooferu o velikosti 31,5 x 23 x 21,5 cm. Uvnitř se skrývají reproduktory s celkovým výkonem 70 W a citlivostí 85 dB, což už jsou slušná čísla pro menší a levnější reprosoustavu. Oproti předchozímu modelu vidíme znatelný nárůst výkonu, je proto jasné, že tento model dokáže i pozlobit sousedy, pokud mu k tomu dáte možnost. Zvukově se jedná o výbornou volbu hlavně pro hráče počítačových her.

O pořádné basy se stará subwoofer s výkonem 40 W, který umí pořádně dunět. Pokud tedy milujete silné basy, máte se na co těšit. Bohužel kvůli plastové konstrukci bez výztuh mnohdy sám rezonuje, ale vzhledem k ceně je to pochopitelné. Satelitní reproduktory vynikají poměrně čistým zvukem a dobrou hlasitostí. Pro ovládání herních reproduktorů máte k dispozici celý ovládací panel ve stejném žluto-černém provedení jako ostatní bedny. Skrze tuto praktickou ovládací konzoli regulujete hlasitost, basy, a dokonce máte k dispozici dva porty, ke kterým můžete dohromady připojit sluchátka i mikrofon, což ocení hráči pc her. Propojit bedny s ostatním zařízením můžete pomocí RCA kabelů (cinch) nebo klasického 3,5 mm jacku. Reproduktory tak můžete připojit nejen k počítači, ale také televizi, set top boxu či herní konzoli a užít si skvělého zvuku. Bohužel model nenabízí možnost bezdrátového připojení přes Bluetooth.

Model má nicméně jedno diskutabilní mínus a tím je zvláštní fungování Stand By režimu, tedy jakéhosi spořiče. Ten sice šetří elektrickou energii, nicméně se zapíná po pár minutách, kdy začne blikat notifikační dioda. Dle uživatelů bohužel tento režim naskakuje i v případech, kdy máte velmi sníženou hlasitost – například chcete potichu sledovat film. Bedničky se tak neustále vypínají, což samozřejmě znepříjemňuje celkový zážitek a považujeme to za velmi nešikovné řešení. Z hlediska designu máme co do činění s reproduktory, které jsou velmi výrazné a hodí se spíše jako doplnění k herním notebookům a počítačům. Malou nevýhodou může být lesklý povrch, který rychle chytá otisky prstů. Zvládne samozřejmě dobře ozvučit i film nebo oblíbenou hudbu, ale určitě se nebude hodit do elegantního a moderního obýváku. Přece jenom, ne každý chce do svého interiéru subwoofer se žlutým škorpionem. Pro hráče je ale tento model ale znamenitou volbou, která určitě nezklame. Repráky Genius určitě patří mezi nejlepší repro k pc, které můžete sehnat za nízkou cenu.

výkonné basy

dobrý zvuk

nešikovný Stand by režim

subwoofer při vyšší hlasitosti duní

Yamaha NS-F51

Typ konstrukce sloupové Aktivní ne Počet reprobeden 2.0 Výkon RMS 80 W Citlivost 89 dB Impedance 6 Ω Frekvenční rozsah v Hz 43 - 26 000 Počet pásem dvoupásmové Bluetooth ne Hmotnost v kg 27,4 Materiál dřevo, plast

Jako zástupce střední třídy v kategorii sloupových reproduktorů jsme vybrali Yamaha NS-F51. Tyto dvoupásmové reprobedny už na první pohled dávají najevo svou kvalitu a očekávání dobrého zvuku. Zvuk z nich je příjemný, měkký a vhodný pro téměř pro každý hudební styl. Reproduktory jsou pasivní, proto k jejich provozu budete potřebovat zesilovač. Reprosoustava Yamaha NS-F51 se skládá ze dvou sloupových reproboxů. V každém z nich najdete dvojici basových měničů s průměrem 16 cm a jeden výškový reproduktor o průměru 3 cm. Měniče jsou umístěné ve skříni robustní konstrukce a váhy, která se stará o to, aby v ozvučnici nic nerezonovalo a skutečně vynikl zvuk z daných reproduktorů.

Váha jedné skříně je celých 13,4 kg, takže se opravdu nejedná o žádného drobečka, ale solidní kus. Tyto reproduktory neudělají ostudu vašemu gramofonu nebo domácímu Hi-Fi systému a svou zvukovou kvalitou potěší i náročnější posluchače. Doporučuje se zejména pro pop, ale skvěle na něm poslechnete jazzovou i rockovou muziku. Milovníci metalu by možná ocenili trochu silnější basy, ale celkově má tento kousek od Yamahy zvuk výborný, zřetelný a čistý. Využívat je můžete zvlášť nebo se nabízí možnost propojit je s dalšími repráky pro domácí kino a vytvořit si tak výbornou soustavu. Výrobce zmiňuje maximální výkon o hodnotě 240 W, což samozřejmě nikdo zkoušet nebude. RMS výkon ale dosahuje slušných 80 W při citlivosti 89 dB. Těšit se tak můžete na výborný produkt, který zvládne ozvučit i větší místnost.

Ovládání na bednách samozřejmě nenajdete, jelikož se jedná a repro pasivní. K jejich provozu je nutné připojení na samostatný zesilovač nebo zařízení s integrovaným zesilovačem pomocí cinch kabelu. Dvojice repro Yamaha se svými rozměry 97 x 47 x 25 budou také krásným designovým prvkem ve vašem obýváku. Jsou k dispozici v černé nebo hnědé barvě, takže si můžete vybrat vzhled přesně do vašeho interiéru. Pokud byste nechtěli, aby byly viditelné měniče, můžete na celou čelní stranu umístit mřížku se zkosenými rohy, která je zakryje. Budou tak nejen skvěle hrát, ale vašemu interiéru budou rozhodně i slušet.

výborný zvuk

krásný design

kvalitní konstrukce

renomovaný výrobce

pro někoho slabší basy

vyšší cena a nutnost zesilovače

Magnat Monitor Supreme 2002

Typ konstrukce sloupové Aktivní ne Počet reprobeden 2.0 Výkon RMS 150 W Citlivost 93 dB Impedance 4-8 Ω Frekvenční rozsah v Hz 18-40000 Počet pásem třípásmové Bluetooth ne Hmotnost v kg 23 Materiál dřevo, plast

Precizní kvalitu s dokonalým zvukem vám přinesou sloupové reproduktory Magnat Monitor Supreme 2002. Renomovaná značka, která se zabývá výrobou kvalitní audiotechniky, dobře ví, co udělat proto, aby její výrobky dokázaly uspokojit i náročné ouško nejednoho milovníka hudby. Dvojici skříní z tuhého materiálu MDF okupují třípásmové reproduktory, takže si můžete být jisti, že skvěle vyniknou hloubky, středy i výšky. Konstrukce je pevná se zúžením na zadní stěně, velmi odolná jakékoliv vnitřní rezonanci. Na spodní straně reproduktorů najdete gumové a kovové hroty, které pozemní rezonanci pomáhají snížit na minimum.

Výrobce zde vsadil na perfektní zpracování a technologii měničů, které předvádějí nádherný, vyvážený zvuk. Všechny jsou jemně vyladěné laserovým měřícím systémem a opatřené robustními kovovými koši. Dvojice basových reproduktorů má průměr 20 cm, jeden středobasový pak 17 cm a výškový 2,5 cm. Výškové reproduktory jsou osazené speciální tkanou kopulí, která zajišťuje příjemné, homogenní výšky. Basové naopak využívají celulózy, která výrazně snižuje dílčí vibrace, a zároveň je tento materiál lehký. Tento model patří opět do sekce pasivních repro, takže k nim bude potřeba pořídit zesilovač. V kombinaci s kvalitním zřízením ale dokážou předvést perfektní zvuk, který je skvěle vykreslený, s perfektně slyšitelnými detaily ve všech zvukových pásmech. S RMS výkonem 150 W zvládnete ozvučit velmi rozměrnou místnost, aniž by se zvuk nepříjemně zkresloval. Jejich váha činí 23 kg a rozměry 108 x 33,5 x 25 cm. Jsou vysoké a v interiéru tak budou zabírat opravdu hodně místa.

Určitě si před jejich koupí pečlivě proměřte obývací pokoj, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni. Co se ale designu týká, model od značky Magnat je krásně zpracovaný, takže i přes svou velikost bude nádhernou ozdobou vašeho interiéru. K dostání je ve dvou barvách – černé a hnědé. V rámci srovnání všech ostatních reproduktorů je toto zařízení po zvukové stránce rozhodně nejlepší, a určitě se řadí mezi špičku i v rámci své vlastní kategorie. Jeho perfektní kvalita je vykoupena cenou. Tyto krásné podlahové reproduktory zakoupíte zhruba za 10 000 Kč, přesto se ale jedná o výhodný nákup, pokud milujete špičkový zvuk.

perfektní zvuk

propracovaná konstrukce

krásný design

větší rozměry

vyšší cena

nutnost připojení zesilovače

Co si ujasnit před nákupem?

Než se rozhodnete pro konkrétní model, zodpovězte si zásadní otázky, které váš výběr výrazně ovlivní.

Co budu přehrávat?

V první řadě je třeba uvědomit si, na co všechno budete reproduktory využívat. Jiný model si vybere člověk, který si jednou za čas pustí oblíbené cédéčko, něco jiného zase ten, který hraje hodiny denně počítačové hry nebo každý večer sleduje filmy a po zcela odlišném typu sáhne audiofil milující zvuk vinylových desek. Zjistěte, jak vybrat gramofon. Mezi různými modely jsou velké rozdíly, hlavně co se kvality zvuku týká. Některé sice zvládnou pořádný rachot, který určitě nepotěší sousedy, ale nevyniknou v nich všechny roviny zvuku. Reprosoustav na trhu existuje skutečně obrovské množství a pro laika se zdá skoro nemožné vyznat se ve všech parametrech a vybrat si ten správný. Pokud ale opravdu stojíte o kvalitní zvuk a nechcete litovat své koupě, vyplatí se vám proniknout do tajů těchto zvukových zařízení.

Kam soustavu umístím?

Další věc v pořadí, kterou si musíte dopředu rozmyslet je umístění reprobeden, respektive, kde bude jejich místo. Protože samotný reproduktor koupíte jen málokdy (výjimkou jsou přenosné reproduktory), ve valné většině jsou tyto přístroje v soupravě po více kusech. Navíc mají i různé velikosti, zakoupit můžete kousek o velikosti 20 cm i s výškou přes 1 m.

Jak náročný posluchač jsem?

Nejdůležitější přesto zůstává výsledný zvukový výstup. Bude vám celkem k ničemu, že jste si zvolili krásný designový kousek, když jeho zvuk nebude pro vaše uši dostatečný. Pozor si dávejte hlavně na basy, které mohou být u levnějších přístrojů velmi nevýrazné. Stejně tak často zanikají středy a zvuková stopa tak bude nekompletní. Tyto nešvary se dají řešit lepším vyvážením zvukových tónů nebo nastavením ekvalizéru či přikoupením subwooferu, ale primárně by měl toto všechno zvládat váš reprobox už v základu. Doporučujeme proto výrobek vyzkoušet. Tuto možnost máte i v případě, že budete kupovat reprosoustavu na internetu.

V případě nespokojenosti můžete zboží do 14 dnů vrátit. Pokud ale hodláte investovat do skutečně kvalitní techniky, vždy trvejte na tom, abyste si ji mohli v obchodě poslechnout. Takový test reprosoustav se opravdu vyplatí, ať už se jedná o značkový kousek nebo ne. A pokud máte možnost, neváhejte provést test i s reproduktory k počítači nebo televizi, budete je využívat často, tak ať hrají libě vašim uším!

Reproduktor, reprosoustava, reprobedna, reprobox

Ze začátku bude dobré ujasnit si, jaký je vlastně mezi těmito pojmy rozdíl. V běžném laickém jazyce říkáme, že jdeme kupovat reproduktor, čímž obvykle myslíme už nějakou tu soustavu bedniček. Většinou ale každá reprobedna/skříňka obsahuje několik samostatných reproduktorů, takže správně bychom ji měli nazývat reprosoustavou. Pod pojmem reprobox se pak většinou skrývá vybavení pro muzikanty, tj. kytarový reprobox či reprobox na zpěv, často ale tento pojem používáme přeneseně.

Slovníček pojmů

Problematika hudební audiotechniky je složitější, proto se vám určitě bude hodit znalost nejčastěji používaných pojmů.

Šasi – obal nebo kostra výrobku, u reprosoustav se setkáte častěji s pojmem skříň. Udává tvar celého zařízení a bývá vyrobena ze dřeva, dřevotřísky nebo plastu.

– obal nebo kostra výrobku, u reprosoustav se setkáte častěji s pojmem skříň. Udává tvar celého zařízení a bývá vyrobena ze dřeva, dřevotřísky nebo plastu. Ozvučnice – v praxi je ozvučnicí vlastně celá skříň, ve které jsou umístěné repráky a frekvenční výhybka. Upravuje vyzařování reproduktoru, a tím umožňuje jejich správné fungování. Důležitá je hlavně pro měniče zabírající větší plochu a mající vyšší zdvih membrány. Takové jsou zejména basové a středové měniče, které působí větší pohyb vzduchu.

– v praxi je ozvučnicí vlastně celá skříň, ve které jsou umístěné repráky a frekvenční výhybka. Upravuje vyzařování reproduktoru, a tím umožňuje jejich správné fungování. Důležitá je hlavně pro měniče zabírající větší plochu a mající vyšší zdvih membrány. Takové jsou zejména basové a středové měniče, které působí větší pohyb vzduchu. Elektroakustický měnič – převádí energii zvukového vlnění na elektrické střídavé proudy a naopak. V prvním případě je tímto měničem mikrofon , v případě převodu střídavých elektrických proudů na akustické vlny mluvíme o samotném reproduktoru .

– převádí energii zvukového vlnění na elektrické střídavé proudy a naopak. V prvním případě je tímto měničem , v případě převodu střídavých elektrických proudů na akustické vlny mluvíme o samotném . Membrána – část reproduktoru, která se napíná na konstrukci rámu tohoto měniče. Díky ní se rozechvívá vzduch a vytváří se akustické vlnění, tedy zvuk.

– část reproduktoru, která se napíná na konstrukci rámu tohoto měniče. Díky ní se rozechvívá vzduch a vytváří se akustické vlnění, tedy zvuk. Bassreflex – část ozvučnice, která upravuje vyzařování basů. Na reprosoustavě ji najdeme jako otvor, kterým můžeme nahlédnout dovnitř skříně. Je důležitý k vyvážení akustiky uvnitř ozvučnice.

– část ozvučnice, která upravuje vyzařování basů. Na reprosoustavě ji najdeme jako otvor, kterým můžeme nahlédnout dovnitř skříně. Je důležitý k vyvážení akustiky uvnitř ozvučnice. Frekvenční reproduktorová výhybka – umožňuje rozdělení signálu na příslušná pásma mezi dané reproduktory. Dělí se na dvoupásmovou a třípásmovou.

– umožňuje rozdělení signálu na příslušná pásma mezi dané reproduktory. Dělí se na dvoupásmovou a třípásmovou. Přepínač reproduktorů – slouží pro přepínání audio signálu při propojení s jedním zdrojem.

Typy reproduktorů

Než přejdeme k samotným parametrům, určitě je potřeba říct si, jaké typy reprobeden vlastně můžeme na trhu pořídit a k jakým účelům jsou vhodné. Jejich dělení může být různé, pro základní orientaci si je nejprve rozdělíme podle konstrukce.

Druhy reproduktorů podle konstrukce

1.Přenosné bezdrátové reproduktory

Dnes velmi oblíbený typ, jehož hlavní plus spočívá v mobilitě. Vzít ho můžeme prakticky kamkoliv, stačí, aby byl dostatečně nabitý. Pomocí Bluetooth ho pak propojíme s dalším zařízením – nejčastěji mobilním telefonem, a můžeme si užívat hudbu klidně na párty u bazénu.

2. Regálové reproduktory

Nejběžnější typ reproboxů pro domácí použití uživatelů, kteří nevyhledávají extra kvalitní zvuk. Mezi jejich přednosti patří nižší cena a menší rozměry, takže je vměstnáte i na stolek k počítači nebo do nižší police/regálu. Kvůli jejich malé velikosti ale často trpí basy, které bývají nedostatečné. Horší kvalitu zvuku jde vyřešit jejich umístěním do vyšších prostor místnosti a dokoupením kvalitního subwooferu, který zajistí slušné basy. Pokud vám nevadí připlatit si, můžete i v této kategorii získat výkonný produkt s kvalitními vnitřními komponenty, který nabídne velmi příjemný zvuk. Nejlepší regálové reproduktory se pohybují v ceně i více než 10 000 Kč.

3. Sloupové/věžové reproduktory

Pokud se řadíte mezi hudební znalce, kteří si rádi dopřávají zvuk svých hudebních nosičů v té nejlepší kvalitě, pravděpodobně sáhnete po tomto typu beden. Jejich výhodou je vysoká ozvučnice, takže se hodí umístit je přímo na zem nebo na nízký stolek. Dbát byste měli na to, aby bylo zařízení umístěno na rovné a hladké ploše, která minimalizuje otřesy. Tento typ můžete nainstalovat i do větších prostorů, protože bývá velmi výkonný. Hlavní výhodou těchto reprobeden je vysoká kvalita zvuku, jelikož obvykle disponují širokým frekvenčním rozsahem. Díky tomu mají skvěle vykreslené výšky, středy i dostatečně hluboké basy. Rozhodně si ale pohlídejte kvalitu zpracování a konstrukci.

Bedny by měly mít vysokou hmotnost, a co se skříně týká, ideální je ze dřeva a z jednoho kusu, bez lepených hran. Často mají uvnitř speciální výztuhu, která jim dodává maximální stabilitu. Obecně platí, že čím těžší sloupové bedny, tím lepší stabilita zvuku. Pokud by byly provedené špatně, časem by se začaly projevovat vlastní otřesy a disonance, které způsobují šum a výrazně narušují výsledný zvuk. Designově bývají věžové reproduktory velmi povedené a hodí se do každého interiéru. Působí elegantně a stylově. Největším mínusem tohoto druhu reproboxů je jejich vysoká cena. Často se totiž setkáme se sloupovou reprosoustavou pasivního typu, což znamená, že k ní musíme přikoupit zesilovač a investovat další peníze. Díky tomu ale může výrobce investovat do kvalitnějších měničů a výsledný zvuk bývá skutečně nádherný.

4. Soundbary

Samostatnou kategorií jsou středové reproduktory, většinou nazývané soundbary. Na rozdíl od předchozích dvou typů, které se dodávají a zapojují ve dvojici, soundbar má podobu jediného, dlouhého a nízkého kusu, který se umisťuje horizontálně, většinou pod televizor. Soundbary se vyznačují vysokofrekvenčním rozsahem, který výborně funguje v propojení se sloupovými či regálovými reproduktory. Společně tak mohou vytvořit sestavu, která perfektně prohloubí zvuk a umocní prostorový efekt. Soundbary se využívají hlavně pro ozvučení domácího kina. Pokud by vás jejich problematika zajímala hlouběji, můžete si přečíst podrobnější článek, který se věnoval přímo jim.

5. Subwoofery

Speciální typ, který se stará o reprodukci nízkofrekvenčních zvuků. Často jím můžeme doplnit regálové nebo méně kvalitní sloupové reproboxy, a přidat jim tak dostatečně kvalitní basy.

6. Soustavy reproduktorů

Velmi oblíbeným zástupcem jsou repro řazené v soustavě. Pokud chcete perfektní kvalitu zvuku, můžete si takovou soustavu sestavit sami. Pro středně náročné posluchače bez technických znalostí ale i již sestavené soustavy mohou nabídnout skvělý zvukový zážitek. Setkat se můžeme s různým počtem reproboxů v rámci jedné reprosoustavy. Ta většinou obsahuje pár regálových či sloupových beden, doplněných o subwoofer. To, kolik jich v rámci jednoho setu bude, určujeme podle jednoduchého klíče za pomocí číselné řady. Nejběžnější konfigurace jsou reproduktory 2.1 a 5.1. Setkat se můžete ale i se 4.1 nebo 7.1. První číslo určuje počet reproduktorů pro střední a vysoké tóny. Číslo za tečkou potom udává počet subwooferů, které se starají o basovou linku zvuků. Boxů v soustavě může být samozřejmě i víc, ale k takovému sestavení je potřeba dobře rozumět dané problematice. Ale pozor! Určitě neplatí, že čím víc bedniček v setu máte, tím lepšího zvuku dosáhnete. Mnohdy získáte kvalitnější výstup z dvojice dražších regálových repro než z levné 7.1 soustavy.

7. Surroundové reproduktory s Dolby Atmos J

ak už napovídá jejich název, tato zařízení se využívají pro vytvoření dokonalého prostorového zvuku, a to hlavně při sledování filmů. Tato širokopásmová zařízení bývají certifikovaná pro rozšíření již nainstalovaného systému domácího kina na oblíbenou zvukovou technologii Dolby Atmos. Využívají se i pro zvukové efekty, u kterých je žádoucí alespoň přibližná lokalizace. Tímto způsobem umí lépe vtáhnout diváka do děje na obrazovce. Tyto přídavné reproduktory jsou nejlepší k televizi.

8. Párty reproduktory

Specifickou skupinou jsou takzvané párty repro, které jsou vlastně druhem přenosných repro. Mají ale vyšší výkon, vstupy pro mikrofon či další nástroje, to proto, pokud byste si chtěli z reproduktorů pustit karaoke. Také se pyšní vyšší odolností proti pádu či polití. Tato zařízení tak můžete bez obav využít jako venkovní reproduktory. Bývají vybaveny kolečky a madly, abyste je mohli snadno přemístit. Vedlejšími druhy, které často splývají s regálovými repro jsou reproduktory k počítači.

Bývají většinou v podobě regálových reprobeden či soustav. Jejich zvuková kvalita obvykle není valná, ale pro nenáročného uživatele tyto reproduktory jako doplnění k pc mohou být dostačující. Pokud si ale neváháte připlatit, můžete sehnat i top repro k pc, které poskytnou dokonalé zážitky z hraní her i přehrávání oblíbené hudby. Poslední kategorii představují reproduktory do auta, u kterých si musíme pohlídat zejména správný rozměr a technické parametry typu výkon a impedance. Většina klasických autorádii totiž není kompatibilní s vyšší kvalitou repráků.

Druhy reproduktoru z hlediska umístění zesilovače

Dalším způsobem, jak můžeme reproboxy dělit je podle toho, zda v sobě mají či nemají zabudovaný zesilovač. Pro každého, kdo od svého audiosystému očekává kvalitní výstup je toto dělení velmi důležité. Z tohoto hlediska existují dva typy:

1.Pasivní reproduktory

Typ high-endového modelu, který ke svému fungování vyžaduje připojit zesilovač. A to proto, že reprosoustava ve skříni má tak výkonné a kvalitní měniče, že by se dovnitř zesilovač zkrátka nevešel. Volí je náročnější posluchači, kteří vyžadují perfektně čistý a vyvážený zvuk v pohodlí domova. Připojit k nim totiž můžete například subwoofer a optimálně rozložit zvuk mezi všechny bedny s pomocí správného nastavení na zesilovači. Výhodou tohoto způsobu je fakt, že pokud se vám bedna nebo zesilovač pokazí, můžete je vyměnit či opravit zvlášť. V případě aktivních reproduktorů musíte řešit opravu nebo výměnu celého kusu. Také nejsou určené k častému přenášení.

2. Aktivní reproduktory

Ty už v sobě mají zesilovač zabudovaný, proto ho nemusíte kupovat zvlášť. Bedny stačí připojit k přehrávacímu zařízení (pomocí kabelů, nebo bezdrátově) a můžete si užívat poslech. Ke svému provozu potřebují napájení, proto je nutné připojit je k nějakému zdroji. Výhodou je, že na samotné reprobedně tak najdete ovladače pro zesílení či zeslabení zvuku, vyvážení výšek a basů. Také tu najdete spoustu různých analogových a digitálních vstupů a portů, například pro připojení k televizi nebo pro SD kartu či USB kabel. Dále obvykle nabízí různé možnosti streamování hudby nebo rádia skrze Wi-Fi či Bluetooth, takže je po připojení k internetu můžete ihned využívat k poslechu. Aktivní repro jsou vhodné pro každého, kdo nemá v úmyslu zabývat se zvukem příliš do hloubky a zkrátka hledá zařízení, které mu umožní poslech snadno a rychle.

Samozřejmě také ve skvělé kvalitě, pokud jste ochotni si připlatit. Co je zesilovač? Elektronické zařízení starající se o zesílení signálu, který dostane na svůj vstup, se nazývá zesilovač. Zesílí zvuk natolik, aby byl ve výsledku dostatečně silný pro další využití. V našem případě tedy dostatečně silný pro napájení pasivních reproduktorů. Vybírat budeme pravděpodobně z nabídky Hi-Fi zesilovačů, které zajistí nízké zkreslení zvuku. Díky němu bude zvuk z beden kvalitní a čistý. Tento zesilovač nedodá naší reprosoustavě obrovský výkon, ale to nám pro domácí užití nijak nevadí.

Druhy reproduktorů dle přeměny elektrického signálu

Podle techničtějšího členění můžeme zařízení rozdělit také z hlediska přeměny elektrického signálu na signál akustický. Máme tak reproduktory elektrodynamické, elektromagnetické, elektrostatické a další. Toto dělení je už odbornější, proto nám bude stačit, že většina z nás má doma elektrodynamický reproduktor, který využívá princip kmitající cívky v magnetickém poli magnetu. Toto kmitání se přenáší do membrány reproduktoru a výsledkem jsou zvukové akustické vlny, které jdou do našich uší. Membrány se vyrábějí z papíru, kevlaru (velmi tuhý materiál z para-aramidového vlákna) nebo z drahých uhlíkových vláken. Nelze ale určit, který materiál je lepší, protože každý vyniká jinými vlastnostmi. Při výběru reprosoustavy tedy není nutné se jimi zabývat. Možná snad, pokud máte doma děti, které rády zkouší odolnost různých materiálů, raději se vyhněte papíru.

Parametry pro výběr toho nejlepšího reproduktoru

Pokud jste si přečetli členění těchto zařízení, je vám jasné, že kritérií pro výběr toho správného přesně pro vás bude mnoho. Pokusíme se je teď trochu přiblížit a vysvětlit. Je třeba si ale uvědomit, že každý typ reproduktoru má vlastnosti jiné.

Pásmový rozsah

Důležitý parametr, který zásadně ovlivňuje kvalitu zvuku, je pásmový rozsah. Pásma reproduktoru v podstatě charakterizují zvuk daného zařízení, což je věc, kterou při koupi rozhodně budete řešit. Pásma udávají rozsah, v jakém bude měnič vytvářet zvuky a pokud si vyberete špatně, bude výsledný zvuk zkreslený a plochý. Dle tohoto hlediska je můžeme rozdělit do dvou skupin:

Dvoupásmové reprosoustavy – Pokrývají dvě pásma – většinou výšky a středobasy , ale jsou ochuzeny o nejnižší oktávy, které jsou zkreslené. To se ale dá částečně vyřešit připojením subwooferu.

– Pokrývají dvě pásma – většinou , ale jsou ochuzeny o nejnižší oktávy, které jsou zkreslené. To se ale dá částečně vyřešit připojením subwooferu. Třípásmové reprosoustavy – Přenášejí všechny základní kmitočty, tedy výšky, středy i basy. Jednotlivá pásma můžeme ale těžko oddělit a rozfázovat.

V praxi budou volit 2pásmové bedny méně nároční posluchači, 3pásmové pak milovníci kvalitního zvuku nebo také hráči počítačových her, kteří si rádi užijí hru naplno. Pásmový rozsah ale souvisí také s celkovou konstrukcí a kvalitou reprobeden, proto nečekejte perfektní zvuk od třípásmového reproduktoru za nízkou cenu. Ve výsledku vám mnohem lépe zahraje “jen” dvoupásmová reprosoustava, než 7.1 soustava ze supermarketu.

Výkon

Další důležitou veličinou, kterou byste si měli pohlídat, je výkon. U reprosoustav rozlišujeme dvojí výkon, přičemž je třeba brát zřetel na oba dva.

RMS výkon (nominální, sinusový) – udává, jaký výkon můžeme do reproboxu přivést, aniž bychom ho při delším hraní poškodili. Jde tedy o maximální možný výkon z dlouhodobého hlediska . Tento výkon je standardizovaný napříč všemi možnými výrobci, proto si pohlídejte hlavně tuto hodnotu. Je to ukazatel, který poskytuje objektivní srovnání různých typů zařízení od různých značek.

– udává, jaký výkon můžeme do reproboxu přivést, aniž bychom ho při delším hraní poškodili. Jde tedy o maximální možný výkon . Tento výkon je napříč všemi možnými výrobci, proto si pohlídejte hlavně tuto hodnotu. Je to ukazatel, který poskytuje objektivní srovnání různých typů zařízení od různých značek. Maximální výkon – udává nejvyšší možný výkon zařízení. Jedná se ale o hodnotu, které je schopen reproduktor dosáhnout pouze krátkodobě, poté se může nenávratně poškodit.

Jaký tedy zvolit optimální výkon pro vaše reproboxy? Tato hodnota se udává ve wattech a většinou se pohybuje od 20 do 200 W, v závislosti na velikosti zařízení.

Menší, přenosné reproboxy – mívají výkon cca 20 až 30 W.

– mívají výkon cca 20 až 30 W. Střední, regálové reproduktory – dosahují nejvyššího výkonu cca do 100 W.

– dosahují nejvyššího výkonu cca do 100 W. Sloupové reproboxy – hodnota výkonu se může vyšplhat až na 200 W.

Lze tak říct, že čím vyšší výkon, tím lepší reproduktor budete mít, jelikož se tak snižuje zkreslení zvuku. Brát v potaz ale musíte velikost místnosti, do které ho budete umisťovat. Platí, že čím větší místnost, tím vyšší výkon je potřeba zvolit, aby nebyl zvuk zkreslený. Na další problém v posuzování výkonu můžete narazit v případě, že vyberete pasivní bedny bez zesilovače nebo zkrátka máte zdroj o vyšším výkonu, než zvolené repro. Základní poučka praví, že výkon beden by měl být stejný nebo vyšší, než výkon zesilovače. Tedy například při zesilovači s výkonem 100 W kupuji bedny 100 W nebo výkonnější. Dobrá rada: Většinou nejspíš nebudete zesilovač pouštět na maximum, můžete tedy k 100W zesilovači pořídit reprobedny s výkonem 60 W. Musíte ale dbát na správné vyvážení a bedny nepřepínat vyšším výkonem zesilovače, mohly byste je poškodit. Naopak, pokud bude mít zdroj výrazně nižší výkon, může se stát, že bedny nebudou hrát dostatečně hlasitě.

Impedance

Pod tímto odborně znějícím termínem se skrývá údaj o množství elektřiny, které musí měničem projít, aby podal plný výkon. Je to v podstatě rozšíření pojmu elektrický odpor na situace, kdy prostředím prochází střídavý elektrický proud. Ovlivňuje hlasitost a zkreslení zvuku. Udává se v ohmech, které se značí řeckým písmenem Ω. Hodnotově se setkáte s impedancí v rozmezí 2-16 Ω, obvykle v hodnotě 4, 6 nebo 8 Ω. Kdy si pohlídat impedanci? Řešit ji budete určitě v případě, že k reproduktoru chcete zakoupit i zesilovač. Pro jeho správné fungování musí mít reprosoustava stejnou nebo vyšší impedanci, než je minimální impedance udávaná u zesilovače. Tedy v případě impedance 8 Ω u zesilovače je potřeba reprosoustavy s hodnotou 8 nebo 16. V případě vyšší hodnoty ale můžete snížit její výkon. Dobrá rada: Pozor si dejte na opačný případ, pokud byste k zesilovači připojili reprobox s nižší impedancí než je udaná na zesilovači, hrozí vám zničení repráků! Impedanci máme dvojího typu:

Reálná – skutečná, opravdová – se jinak nazývá rezistance. Jedná se o úsek impedance, při kterém elektrická energie koná práci, mění se na magnetickou a vznikne zvuk

– se jinak nazývá rezistance. Jedná se o úsek impedance, při kterém elektrická energie koná práci, mění se na magnetickou a vznikne zvuk Imaginární – zdánlivá – odborně se nazývá reaktance a je opakem reálné

Souvisí s ní také údaj o kmitočtové charakteristice, značící rozsah pásma, které je schopen měnič pokrýt. V souvislosti s tím dělíme reproduktory na basové, středové a výškové.

Frekvenční rozsah

Hodnota, která udává rozmezí frekvence, neboli jaké kmitočty dokáže reproduktor přehrát. Udává se v hertzech (Hz). Většinou se setkáváme s reproboxy, které zvládají pokrýt veškeré tóny – nízké a hluboké, i vysoké. Tato hodnota ale není směrodatná, pokud výrobce neuvede i hodnotu útlumu, při kterém reproduktor frekvenčního rozsahu dosahuje. Například u basového měniče pomáhá pokrýt frekvenci daného reproduktoru bassreflex, nikoli samotné zařízení. Záleží totiž na tom, v jakých poslechových podmínkách v místnosti je rozsah měřený. Standardně je to v bezodrazových podmínkách, někteří výrobci ho ale měří v reálných poslechových podmínkách, čímž naměřená hodnota ztrácí význam.

Citlivost

Parametr, který udává, jak hlasitě reproduktor dokáže hrát na 1 W výkonu. Udává se v decibelech (dB) a v podstatě tak dokáže měřit účinnost vašeho repráku a jeho hlasitost. Čím vyšší citlivost, tím hlasitější zařízení bude. Běžně se citlivost pohybuje mezi 85-95 dB, dražší a rozměrově větší měniče mohou dosáhnout citlivosti vyšší jak 100 dB, s čímž se váže i lepší zvuková kvalita.

Rozměry a hmotnost

Nelze všeobecně říct, že čím větší reproduktor, tím kvalitnější zvuk, přesto mají ale rozměry na výsledný zvuk velký vliv. Větší reprobox má víc prostoru k prohloubení basů, a také se do něho vejde výkonnější měnič, který zajistí vyšší hlasitost. Pomiňme jasný fakt, že si každý nejdříve změří prostory, do kterých chce reprobedny umístit, i promyšlení hmotnosti daného přístroje, která může být poměrně vysoká. Tu je třeba ohlídat si hlavně v případě, že chcete reproduktor umístit na poličku s nízkou nosností. Při měření počítejte s tím, že bedny potřebují nějaké místo navíc k tomu, aby vynikly jejich zvukové vlastnosti. Jejich správnému rozmístění se budeme věnovat později. Co už tak zřejmé není, je skutečnost, že hmotnost reproduktoru má vliv na kvalitu zvuku. Čím větší váha, tím stabilnější a čistší zvuk. Pozor si ale musíme dát na to, jakou hmotnost má výrobce na mysli. Rozlišujeme totiž hmotnost čistou a hrubou. V uvedených parametrech od výrobce se často uvádí právě tu hrubou, aby výsledné hodnoty vypadaly lépe.

Materiál, design, konstrukce

Jedním z nejdůležitějších parametrů při koupi nové reprosoustavy je konstrukce, se kterou souvisí použitý materiál a výsledný design. To vše velmi ovlivňuje kvalitu zvuku, který se z bedny bude linout. Zaměřujeme se na to, aby námi vybraný kousek byl dostatečně robustní a kvalitně zpracovaný. Zajímejte se také o to, jaké další výrobky daný výrobce produkuje. Zaměřuje se jen na hudební zboží, nebo vyrábí ledničky a vysavače? V druhém případě se specializace tříští, a s ní většinou i kvalita reprosoustav. Pokud se materiálu týká, nejlevnější reprosoustavy bývají vyrobeny z plastu. Ten ale není vhodný, protože nechá vyniknout šumy a vlastní rezonanci. O něco vhodnější a s lepšími výsledky jsou MDF desky. Nejlepší repro bedny využívají jako materiál dřevo, které je sice drahé, ale nenarušuje výstup zvuku a dobře vypadá.

Skvělý způsob, jak odhalit dobře provedenou konstrukci je jednoduché poklepání na skříň repráku. Pokud uslyšíte dunění, doporučujeme od koupě upustit, a je celkem jedno, z jakého materiálu je vyrobený. Nejdůležitější je, aby byl pořádně tuhý a konstrukce bytelná. V opačném případě by docházelo k rezonování zvuku uvnitř bedny, které způsobuje šumění, drnčení a nejrůznější pazvuky. Aby se tomuto předcházelo, bývají skříně vyztužené různými příčkami a žebry ve stěnách. Ačkoliv skříně můžeme nazvat ozvučnicí, paradoxně nemají vydávat zvuk žádný, musí jen vytvořit ideální prostředí pro vyniknutí zvuku reproduktorů. Samozřejmě pak každý bude řešit design reproduktorů. Vybírat budeme určitě i podle toho, jaký tvar a barva se nám bude hodit do interiéru. Protože reprosoustavy budou doma vždy vidět, budeme určitě chtít, aby zapadly do celkového konceptu místnosti. Vybírat můžeme z moderních designů, nebo taky můžeme zvolit retro podobu reproduktorů, které jsou v poslední době velmi oblíbené.

Konektivita

Možností připojení repro k dalším zařízením máme vícero. Nejčastěji se setkáváme s těmito:

Připojení přes kabel – Ta nejběžnější varianta, při které reproduktor propojíte s počítačem, televizí, mobilem nebo gramofonem pomocí kabelu. Typy kabelů jsou různé, nejčastěji klasický 3,5 mm jack výstup, který použijete na propojení reproduktoru s počítačem, nebo RCA konektor, tzv. cinch. Pokud máte na výběr, zvolte raději cinche, které tolik neořežou basy. Reproduktory mezi sebou propojujeme pomocí reproduktorového kabelu a svorek. Připojení přes 3,5 mm jack se využívá i pro sluchátka. Přečtěte si článek Jak vybrat sluchátka. U levnějších zařízení ale často výstup do sluchátek není zrovna valný, většinou bývá málo hlasitý a zkreslený. Pokud chcete reproduktory s kvalitním zvukem do sluchátek, budete muset zainvestovat.

– Ta nejběžnější varianta, při které reproduktor propojíte s počítačem, televizí, mobilem nebo gramofonem pomocí kabelu. Typy kabelů jsou různé, nejčastěji klasický 3,5 mm jack výstup, který použijete na propojení reproduktoru s počítačem, nebo RCA konektor, tzv. cinch. Pokud máte na výběr, zvolte raději cinche, které tolik neořežou basy. Reproduktory mezi sebou propojujeme pomocí reproduktorového kabelu a svorek. Připojení přes 3,5 mm jack se využívá i pro sluchátka. Přečtěte si článek Jak vybrat sluchátka. U levnějších zařízení ale často výstup do sluchátek není zrovna valný, většinou bývá málo hlasitý a zkreslený. Pokud chcete reproduktory s kvalitním zvukem do sluchátek, budete muset zainvestovat. Propojení přes Bluetooth – Bezdrátový způsob připojení, který využívají hlavně přenosná zařízení. Podobně můžete připojovat reproduktor pomocí bezdrátové technologie NFC nebo sítě Wi-Fi.

– Bezdrátový způsob připojení, který využívají hlavně přenosná zařízení. Podobně můžete připojovat reproduktor pomocí bezdrátové technologie NFC nebo sítě Wi-Fi. USB připojení – USB port se hodí, pokud chcete k bednám připojit například flash disk s nahranou muzikou.

– USB port se hodí, pokud chcete k bednám připojit například flash disk s nahranou muzikou. Čtečka karet – Podobně jako USB port funguje čtečka, ze které si zařízení samo čte zvukovou stopu.

S konektivitou souvisí také další podstatná věc, a tou jsou kabely. Ve většině případů dostanete ke zvolené soustavě i množství kabelů, kterými ji můžete propojit. Jaké vybrat reproduktorové kabely? Takové, které jsou dostatečně dlouhé, jinak budete muset použít prodlužovač. Po zakoupení si pohlídejte, aby žádný nechyběl a aby měly všechny koncovky, jaké budete potřebovat. Zapojení reproduktorů Při zapojování mohou někteří z vás tápat. Je nutné spárovat kabely dle správné polarity se svorkami + a -. Pomoct si můžete jednoduchou poučkou: kabelová žíla opatřená značkou/barevným páskem se musí připojit na červenou svorku.

Tak snadno poznáte, kde je u reproduktoru plus a mínus. Pokud budete pořizovat kabely vlastní, vždy dodržujte zásadu, že musí být párově shodné – tedy stejného průřezu, značky, materiálu a délky. Někdy mohou dělat problém i rozlišení, který reproduktor je pravý a který levý. Ve výsledku je to ale úplně jedno, kvalita zvuku bude pořád stejná, i když si bedničky prohodíte při umístění. Horší by byla situace, kdy byste je zapojili opačně, špatnými kabely. Většinou vše najdete v návodu, ale v zásadě se levá bedna zapojuje pomocí bílého reproduktorového konektoru a pravá pomocí červeného.

Příslušenství

K reprosoustavám můžeme pořídit různé přislušenství, které nám zpříjemní využívání tohoto zařízení. Bohužel většinou nebývá součástí balení. Stojany a držáky Pro lepší zvukový zážitek se doporučuje reproduktory rozmístit po místnosti v různých výškách. K tomu vám mohou pomoci držáky a stojany, a to hlavně v případě, kdy se rozhodnete pro početnější reprosoustavu. Díky nim můžete některé repro také zavěsit na zeď. Také regálové reproduktory často umisťujeme na nejrůznější nábytek. Na to ale pozor, zařízení takto může přenášet vibrace, které kazí výsledný zvukový výstup. Pomoct si můžete pryžovou podložkou, která je utlumí.

Další možností je umístit je na speciální stojany na reproduktory, které jsou pro tyto účely vyrobené. Ty vám navíc zajistí perfektní stabilitu. Pád by pro tak citlivý a křehký přístroj mohl znamenat konečnou. Bluetooth audio adaptér Zajímavé rozšíření v případě, pokud boxy nejsou vybaveny vlastním Bluetooth připojením. Můžete k nim pořídit tuto šikovnou krabičku, která zajistí možnost přijímání bezdrátového signálu. Díky tomu můžete poslouchat hudbu skrze Bluetooth připojení z vašeho telefonu nebo počítače.

Odolnost

Tento parametr je třeba pohlídat hlavně u přenosných reproduktorů, u regálových či sloupových není odolnost důležitým faktorem, protože zpravidla zůstávají na svém místě.

Napájení a dobíjení

Domácí reproduktory obvykle zapojujeme do elektrické sítě. Ty výkonnější mívají i vlastní transformátor. Některé menší reproduktory k počítači můžeme připojit pomocí USB kabelu nebo 3,5mm jacku s tím, že čerpají energii přímo z daného zařízení. Oproti tomu přenosné modely využívají k nabíjení microUSB kabel, za pomocí kterého je připojíme k počítači nebo adaptéru do sítě, odkud se dobíjejí.

Praktické tipy pro rozmístění reprosoustavy

Většina lidí vybírá reprosoustavu v poměru cena/kvalita, fajnšmekři se nebojí připlatit za špičkový systém. Na co se ale zapomíná, a co hraje pro výsledný zvukový výstup velmi zásadní roli, je rozmístění reproduktorů v prostoru. Pokud zvolíme špatné pozice beden, může i dobrá soustava ztratit své přednosti, jelikož se její zvuk v rámci akustiky místnosti utlumí a zkreslí.

Pro dobrý zvuk zkuste dodržovat pár následujících pravidel:

V první řadě předejděte chvění samotného reproboxu, které způsobuje zkreslení zvuku. Toho docílíte tak, že pod něho umístíte buďto speciální tlumící podložku, nebo vám může posloužit třeba i obyčejný ubrousek. Bedna se zkrátka nesmí ani hnout. Druhou možností, jak chvění předejít je minimalizovat styčnou plochu mezi bednou a podložkou pomocí malých hrotů pod reproduktor, které přišroubujete na spodní podstavu zařízení. U sloupových reprosoustav dbejte na to, aby nestály přímo na tvrdé podlaze, ale například na koberci. Pokud pořizujete soustavu složenou z více reproboxů, vždy je dobré rozmístit je co nejvíce po prostoru.

Ideálně tak, aby tvořily kruh. Když pak budete poslouchat uprostřed místnosti, měly by k vám zvuky z těchto různých druhů dorazit současně. Pokud nemáte možnost soustavu takto rozmístit, můžete u jednotlivých beden nastavit zpoždění zvukového signálu tak, aby se vzdálenost vyrovnala. Tuto možnost ale nabízejí jen ta lepší zařízení, plus je žádoucí mít na toto vycvičený sluch. Až budete mít reprosoustavu rozmístěnou, je na čase provést test. Na čem reprosoustavu testovat? Nejlépe tak, že si pustíte oblíbené CD, které dobře znáte. Tak skvěle odhalíte disonance, které můžete dále ladit pomocí ekvalizéru nebo jiného rozmístění bedniček.

Cenová relace

Cena reproduktorů se liší zejména v závislosti na jejich kvalitě a zpracování, a také dle typu.

Nejlevnější reproduktory

Už za pár set korun můžeme koupit zařízení, která však nevynikají dobrým zvukem. Takové bedničky se hodí pro připojení k počítači, ale poslouchat na nich kvalitní hudbu už vám nejspíš nebude stačit. Jejich hlavním mínusem bývá nedostatek basů.

Střední třída

V ceně okolo 2 000 Kč už můžeme koupit slušnější modely, které postačí méně náročným uživatelům. Ve valné většině to budou kousky vyrobené z plastu s průměrným zvukem.

Kvalitní reproduktory

Pokud hodláte využívat reprosoustavy pro pravidelný poslech muziky a chcete si ji užít v podobě čistého zvuku, budete muset zainvestovat. Dnešní zařízení s cenou v rozmezí 5 000- 10 000 Kč už představují poměrně slušnou kvalitu. Za tuto cenu už můžete pořídit i lepší sloupové modely nebo reproduktory vhodné k Hi-Fi.

Top reproduktory

Audiofilové, kteří požadují stoprocentní zvuk bez zkreslení, mohou pořídit reproduktory i za několik desítek tisíc korun. Běžný uživatel ale nebude schopen naplno ocenit jejich potenciál.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.3 / 5 39 hodnocení

Vystudovala jsem umění a estetiku na olomoucké univerzitě. Mou největší vášní je cestování za cizími kulturami, místy a zážitky. Výlety a práce v zahraničí mě naučily angličtinu, dodaly odvahu a posílily v pokoře. Ráda poznávám nové lidi a miluje dobré jídlo. Ve volném čase se mimo turistiku, přírodu, hudbu, knihy a psaní věnuji kreslení portrétů a ilustrací.

Post a Comment