Podobně jako v koncertní síni nebo na živé hudební akci, mají sílu vás ponořit do zážitku z prostorového zvuku. Pokud si chcete znovu vytvořit divadelní zážitek doma, stropní reproduktory jsou fantastickým doplňkem jakéhokoli designu televizoru v obývacím pokoji.
Jsou to typicky pasivní reproduktory namontované na stěnách nebo stropech. Díky tomu není nutné je zapojovat do zásuvky. Oba mohou být použity jako zdroje energie a zvuku tím, že jsou přímo připojeny k an ampzvedák nebo přijímač.
Stropní svítidla do obýváku:
Správné osvětlení do obýváku není jen v podobě stropního svítidla nebo lustru, ale na dotvoření atmosféry a útulnosti prostoru jsou ideální bodová svítidla, LED pásky a samozřejmě stolní a stojací lampy. V případě, že je obývací pokoj propojen s kuchyní, je žádoucí osvětlení v obou místnostech designově propojit. Trendy jsou nyní černá svítidla.
Stropní svítidla do obývacího pokoje s textilním stínítkem patří k velmi častému druhu stropních svítidel v obývacím pokoji
Textilní stropní svítidla do obývacího pokoje
Jaká vybrat do obýváku stropní svítidla na dálkové ovládání? Stropní svítidla na dálkové ovládání lze bez úpravy elektroinstalace stmívat a mají možnost nastavení teploty světla, třeba podle denní doby. Pro to se dobře hodí do univerzálně užívaného obývacího pokoje, kdy obývací pokoj současně používáme i jako domácí pracovnu atd.
Stropní svítidla do obývacího pokoje na dálkové ovládání:
Pořádné audio nejen k počítači
Není nic horšího než přijít z práce, usednout po těžkém dni k televizi či počítači s úmyslem vychutnat si oblíbenou hudbu či film a pak poslouchat jen chrapot plastových bedýnek z tržnice. Na pořádnou zábavu musíme mít zkrátka pořádné nástroje.Jak si ale správně vybrat ozvučení právě donašeho domova? Tato rada je drahá, neboť každý z nás bydlí jinak, má jiné nároky na kvalitu či výkon.
V první chvíli si musíme dobře rozmyslet, proč si vlastně nové ozvučení pořizujeme. Chceme pouze poslouchat muziku, nebo sledovat filmy a hrát hry v prostorovém zvuku? Pro oba dva případy máme k dispozici velmi kvalitní řešení, ovšem pravdou je to, že většina z nás spíše potřebuje ozvučení univerzální, jež se hodí takřka do každé situace. Zde se již nevyhneme kompromisům. Další velmi důležitý aspekt představuje prostředí, které budeme ozvučovat. Je logické, že v malém pokojíku v panelovém bytě nás plně uspokojí nabídka menších 2.0 či 2.1 soustav, pokud se spokojíme s absencí prostorového efektu. Pojďme se nyní podívat na některé konkrétní příklady řešení problémů s ozvučením.
První scénář: jsme v malém pokoji v panelovém domě, kde máme postel, stůl a několik skříní, díky kterým působí náš pokoj už tak velmi stísněným dojmem. Jak sem tedy ještě přimíchat audio soustavu, která bude dobře hrát? První možností je vybrat si z nabídky 2.0 soustav. Dvě reprobedny se nám na stůl určitě vejdou, a pokud si vybereme některý kvalitnější model, není problém dosáhnout velmi dobrého zvuku. Pokud si potrpíme na výrazné basy, můžeme pod stůl umístit i subwoofer. V malém pokoji lze s klidným svědomím ušetřit peníze na výkonu, neboť ten zde skutečně nepotřebujeme – spíše se tedy zaměříme na jasný a čistý zvuk. Problém zde nastává v případě, že si chceme vychutnat prostorový zvuk – je totiž nutné najít místo pro satelity. Přední můžeme umístit na stůl, ovšem k zadním si budeme muset zřejmě pořídit stojany, pokud nechceme praktikovat velmi nešťastná kutilská řešení s nylonovými vlasci spuštěnými ze stropu, jak bylo v některých domácnostech při počátečním experimentování s 5.1 soustavami obvyklé.
Z univerzálního malého pokoje nyní přejdeme do ložnice. Nebudeme zde uvažovat o tom, zda se hodí mít v ložnici počítač, či pouze stolní přehrávač s receiverem. Na 5.1 soustavy by mělo být místa dost, a pokud můžeme, satelity upevníme na zeď. Rozhodně bychom neměli zapomenout na dálkové ovládání, abychom při hudební terapii nemuseli neustále vstávat.
Podobná situace jako v ložnici nastane i v obývacím pokoji, jenže s tím rozdílem, že obývací pokoj je centrem domácnosti a nároky na kvalitu a použitelnost reprosoustavy zde budou vysoké. Rozhodně se vyplatí alespoň uvažovat nad nákupem pořádného receiveru. Výhodou je, že kvalitní zesilovač má většinou dostatek vstupů pro CD přehrávač, videopřehrávač, počítač nebo MP3 přehrávač. Pozornost bychom také měli věnovat připojení audio vstupu pomocí rozhraní HDMI. Zvukový výstup receiverů od renomovaných výrobců, jako je například Pioneer, Onkyo nebo Yamaha, se navíc s běžnou třídou produktů, která je určena k počítačům, vůbec nedá srovnat. Důležité rozhodnutí nastává také při výběru vhodné reprosoustavy. Pokud nejsme vyloženě filmový typ, případně nás nezajímá poslech filmů ve 3D zvuku, můžeme naši audio soustavu vybavit kvalitními sestavami od výrobců jako je Jamo, Bose nebo například Harman-Kardon. Tyto reprosoustavy nám poskytnou jasný, čistý a vyvážený zvuk, ovšem jsou také přiměřeně drahé. Pokud bychom trvali na prostorovém zvuku, máme na výběr z klasických 5.1, případně 7.1 systémů, nebo své hudební touhy můžeme realizovat pomocí speciálního zvukového projektoru, jenž je určen především pro menší místnosti. O jednom z těchto zařízení píšeme podrobněji v jiné části tohoto článku.
V čem je investice do kvalitní reprosoustavy odlišná od koupě počítače nebo jiného podobného zařízení? Zatímco počítač musíme neustále upgradovat nebo kupovat po zhruba třech let úplně nový, kvalitní ozvučení vydrží deset i dvacet let provozu.
Při výběru reproduktorů bychom měli věnovat zvýšenou pozornost materiálu, z něhož jsou vyrobeny. U reproduktorů nižší třídy, zvláště pak malých satelitů, neplatí pravidlo, že dřevěné jsou vždy nejlepší. Dřevo je v tomto případě spíše lákadlem pro zákazníky než opravdu funkční složkou, a proto se raději pohlédneme po reproduktorech, které jsou vyrobeny ze speciálních plastů a kompozitních materiálů. U velkých reproduktorů nám většinou problém s nekvalitním dřevem nehrozí. Zapomenout bychom neměli ani na kvalitní kabeláž. Nemusíme nutně kupovat drahé studiové vybavení, ale kvalitní kabely se zlacenými konektory se rozhodně hodí. V konečné fázi bychom také neměli zapomenout na precizní nastavení audio soustavy, což platí zvláště u 5.1 a 7.1 systémů. Rozhodně doporučujeme tuto fázi nepodcenit, neboť špatně vyvážená soustava může zkazit celý dojem z poslechu.
Philips SPA5200 – alternativa pro notebooky
Jedním z produktů, jež nás při testování nejrůznějších produktů dostupných na trhu velmi příjemně překvapily, jsou přídavné reproduktory k notebookům od společnosti Philips.
Reproduktory Philips SPA5200 vyrobené z černého plastu mají výkon 1 W a jejich frekvenční rozsah je 100–18 000 Hz. Důležitým parametrem je v tomto případě hmotnost, která činí zhruba 300 g. K notebooku je připevníme pomocí rozevíracích čelistí – hrany dotykových ploch jsou pogumované a nehrozí tedy, že nám reproduktory od obrazovky odpadnou. V našem redakčním testu vydržely reproduktory ve stabilní poloze i při pádu notebooku z výšky 10 cm na stůl.
Co nás na tomto produktu velmi překvapilo, to je hudební podání. Je logické, že od reproduktorů této velikosti nemůžeme čekat výrazné basy, ale ve středech a výškách se cítí velmi dobře. Zvuk je jasný, čistý a daleko převyšuje výstup reproduktorů průměrného notebooku. S hlasitostí jsme na tom také lépe, nicméně rozdíl už není tak velký, jak bychom si představovali. Reproduktory se připojují pomocí USB rozhraní a jejich instalace je proto velmi snadná. S reproduktory dostaneme i cestovní pouzdro a díky tomu nehrozí v tašce s notebookem poškrábání.
Celkově hodnotíme reproduktory Philips SPA5200 jako velmi zdařilé. Vzhledem k jejich relativně dobrému zvukovému výstupu, povedenému designu a příznivé ceně, jež se pohybuje kolem 1000 Kč s DPH, je lze doporučit skoro každému příznivci hudby, který musí často používat přenosný počítač. Hudba zní z těchto reproduktorů opravdu výrazně lépe než z těch, které jsou zabudovány ve většině notebooků, zároveň však s nimi neztrácíte potřebnou mobilitu.
Post a Comment