JBL Charge 4 je považován dodnes za jeden z nejlepších bezdrátových reproduktorů své kategorie. Nový Charge 5 má tedy před sebou nelehký úkol překonat skvělou pověst svého předchůdce. Podle mě se mu to o prsa povedlo, jen pro to musel trochu “zextrémnět”.

Zpracování a výbava

Začneme tím očividným, co jsem naznačoval hned v úvodu. Charge 5 je vylepšený Charge 4, ale zároveň také tak trochu zmenšený Xtreme 3, rovněž od JBL. Už jen při pohledu na design reproduktoru vám to musí být jasné. Tohle je prostě mini Xtreme. Postupně se vytrácí elegance, a naopak tělo reproduktoru vypadá agresivněji a odolněji. Musím uznat, že v testované modré verzi s oranžově broušeným logem vypadá parádně. To logo je špica

Jen to pogumované žebrovaní, na němž reproduktor stojí je za mě asi nejhorší část designu. Na druhou stranu se vážně reprák na žádném povrchu ani nehne, takže alespoň odvádí svou práci skvěle. Nemluvě o faktu, že je to odolný reproduktor na cesty, a ne do vašeho obýváku. Ostatně má nově už i odolnost proti prachu díky certifikaci IP67.

Reklama

Když už si tak stěžuji na design, tak ta nová vertikální LED kontrolka stavu baterie je mnohem méně přehledná než pět samostatných diod. Vizuálně pěkné, ale praktičnost nic moc. Nahoře máte klasickou zásobu tlačítek pro ovládání hlasitosti, spuštění hudby, zapnutí, Bluetooth nebo režim PartyBoost. Tlačítka se mačkají velice snadno a dávají příjemnou odezvu. To je u reproduktoru možná to poslední co hodnotit, ale dobrý pocit z tlačítek potěší doslova u každého produktu. Dodá vám to lepší pocit z kvality.

Už zde máme pouze USB-C a USB-A Vzadu má pak Charge 5 odkrytý USB-C konektor pro nabíjení a za masivní krytkou najdeme pouze velké USB-A kdybyste třeba chtěli využít reproduktor a jeho baterii s kapacitou 7500 mAh jako powerbanku. Podle mě je škoda, že tu není alespoň 3,5mm jack, microSD slot úplně nechci, ale co se dá dělat. Asi ho většina lidí už nepotřebuje. Pro lepší zvukovou odezvu by se ale hodil.

Novější Bluetooth 5.1 je určitě super vylepšení oproti verzi 4.2, ale když nechcete u filmu riskovat vůbec žádné zpoždění zvuku, tak se může jack hodit. Pokud jde o to bezdrátové propojení, tak je velice stabilní, nikdy jsem s ním neměl problém a signál se začne rozpadat až tak na hranici 15 metrů. Párování s novým přístrojem bylo vždy extrémně rychlé.

Zvuk

A teď už konečně zvuk, to nejdůležitější. Většinu zvukového projevu obslouží stejný 90mm woofer reproduktor o výkonu 30W jako posledně. Novinkou je tak pouze 20mm tweeter s výkonem 10 W a byť se to nemusí zdát neznalým jako moc, tak dělá tato posila hodně. Najednou je zvuk lépe rozdělený mezi basovější silný reproduktor a výškový reproduktor, díky čemu je zvuk citelně čistší a bohatší.

Charge 5 mi přišel otevřenější a dynamičtější než minulá generace. Instrumentální skladby jsou daleko pompéznější a rozdíly mezi nástroji citelnější. Vokály jsou čistší a když tlačíte hlasitost ke stropu, tak zůstávají výšky delší dobu čisté. Pořád ovšem začne zvuk při hlasitosti nad 80 % zlobit, výšky jsou nepříjemně vykřičené a detaily se začnou slévat, ale na tak vysokou hlasitost moc často nesáhnete.

Vážně, tenhle reprák je totiž opět tak extrémně hlasitý, že se divíte, jak je možné, že to všechno vychází z tak malého těla. Na běžnou střední místnost je 50 % hlasitosti až až. Cokoliv vyššího je spíše na ven a různé akce. Především u sledování filmů či poslouchání podcastů dělá ten výškový reprák velký rozdíl. Konverzaci je daleko lépe rozumět a hlasy jednotlivých postav jsou od sebe zřetelněji oddělené.

Reklama

Pořád to není k filmům žádná hitparáda, k takovému využití bych sáhl bez přemýšlení po jiných reproduktorech, ale v rámci možností a konkurence v daném segmentu je na tom Charge 5 lépe jak ostatní. Sledování celého filmu s ním totiž není problém ani utrpení, jak to občas bývá. Je vám ale jasné, že hlavní prioritou je přehrávání hudby.

Doslova každý žánr zní skvěle. Avšak hlavně instrumentální skladby, pomalejší skladby nebo klasický rock těžily z nového tweeteru nejvíce. Basy jsou prakticky stejné, jen celkový zvukový projev je citelně vyváženější než dříve. Právě díky tomu jsem rád poslouchal všechny žánry, což jsem dříve o Charge 4 úplně říci nemohl. Všimněte si ale, že jsem použil slovo vyváženější a ne vyvážený. To JBL DNA ani Charge 5 nezapře a často jsou hutné basy na mě možná až moc a na vyšší hlasitost pohlcují vše okolo. Výrobce se přeci nechlubí jen Original Pro zvukem, chlubí se JBL Original Pro zvukem.

Musím také upozornit, že byť je rozdíl citelný, tak není extrémní. Xtreme má hned dva 25W reproduktory a také stejně silné dva 25W tweetery. Xtreme 3 mi tedy přijde rozhodně ještě lepší pro univerzální využití a je pochopitelně mnohem výkonnější, ale vzhledem k velikosti Charge 5 jsou jeho výkony a zvuk obdivuhodné. Rozhodně je to nová laťka své třídy. A to vše za zachování úplně stejné výdrže jako posledně. 20 hodin na jedno nabití nebyl problém, to mohu dosvědčit. Jen je škoda stále pomalejšího nabíjení, které vám může zabrat i pár hodinek.

Vyplatí se?

Rozhodně nehodlám nějak mlžit. Charge 5 je ještě o něco lepší reproduktor než Charge 4, je výborný a stojí 4 790 korun, což je vesměs stejná cena a je to podle mě fér cena. Vím, že pro mnohé to může být moc, ale kvalitu, kterou za ty peníze dostanete poznáte. Jakmile porovnáte Charge 5 přímo vedle sebe s levnějšími podobnými reproduktory od jiných značek, tak pochopíte, za co si platíte a budete za to rádi.

foto: A to se netýká jen výborného a daleko vyváženějšího zvuku. Jde o dlouhou výdrž baterie, vcelku malé rozměry, vysoce kvalitní materiály, certifikaci IP67, výbornou konektivitu s Bluetooth 5.1 nebo klidně i o ty bezva tlačítka a do oranžova broušené logo. Jasně, můžou to být blbosti, ale ty blbosti při fyzickém kontaktu dotvářejí obrázek, že ty peníze jste jen tak nevyhodili z okna.

Mám ale ještě pár poznámek proti tomuhle skvělému reproduktoru. Vážně hodně bych ocenil konečně prostorový 360° zvuk, abych nemusel reprák pořád štelovat a natáčet správným směrem. Ani tohle není obří mínus, ale pořád mě to štve. Bylo by to velké vylepšení zážitku z poslouchání i celkového používání přístroje. No a pak je tu PartyBoost.

Je bezva, že můžete propojit spoustu repráků dohromady, s tím nemám samozřejmě problém. Jen mě štve, jak JBL s těmito standardy snadno přichází a ty staré stejně snadno zahazuje. Stejnou funkcí bylo JBL Connect, následně Connect+ a teď PartyBoost. A pochopitelně není PartyBoost v Charge 5 kompatibilní s Connect+ v Charge 4. Takže kdybyste si chtěli třeba jen dokoupit novější pětku do sterea ke čtyřce, tak máte smůlu. Zpětná kompatibilita je nulová a JBL prostě chce, abyste vždy kupovali vše znovu.

Pro samotný reproduktor jako takový to ale nic neznamená. Tohle je spíše špatné řešení ekosystému a ne produktu. Ten je prostě a jednoduše výborný. JBL Charge 5 je v současnosti tím bezdrátovým odolným reproduktorem, co bych si koupil i já. I za těch 4 790 korun a přímo v téhle modré barvě, která je naživo mnohem hezčí a stylovější, než obyčejná černá.

Ale to jsem já a já nejsem majitel Charge 4. Pokud máte předchozí generaci už doma, tak bych neřekl, že je upgrade úplně nutný. Dostanete lepší vlastnosti, ale ne o tolik, abyste museli kupovat nový reproduktor. Pokud vám Charge 4 slouží, tak bych si ho nechal a počkal třeba na nějakou slevičku na novou generaci. Pokud ale žádný podobný reproduktor nemáte, nebo máte něco staršího či levnějšího a chcete konečně opravdu skvělý zvuk, tak bych šel už do Charge 5.

Charge 4 je do konce března v akci a za 3 690 korun je to vážně hodně dobrá koupě. Dlouho bych rozmýšlel, ale reproduktory si kupuji na více než rok, a proto bych nakonec tu tisícovku navíc za novější pětku dal. Jelikož by sloužil reprák i na filmy a hodiny instrumentálních skladeb, tak se mi ten vyváženější zvuk vyplatí. Já mám Charge 5 vážně rád, je to výborný reprák, tečka. Nemusím se tady obhajovat, že se mi líbí kvalitní produkt.

Post a Comment