Když se řekne Sonos, minimálně audiofilům naskočí slovíčka jako multiroom, design a špičkový zvuk. To jsou totiž základní pojmy, které spojují všechny produkty od této kalifornské značky, která na trhu působí od roku 2002. Když se mi tedy naskytla možnost otestovat Sonos One a Sonos Play:5, neváhal jsem ani minutu. V této recenzi se podíváme na zoubek nejdostupnějšímu modelu v nabídce – Sonos One (2. generace).
Designová stylovka, co zapadne do každého interiéru
První, co vás po vybalení Sonos One zaujme, bude jednoznačně design. Po konstrukční stránce jde o skvěle zpracovaný produkt, který se velmi blíží tomu, co předvádí Apple. Všechny díly do sebe zapadají s maniakální přesností a celkově reproduktor působí, jako by šlo o monolit. Za tohle rozhodně palec nahoru. Sonos One je dostupný ve dvou variantách – černá & bílá; vybrat si tu správnou barvu tedy nebude problém.
Ať si vyberete černou či bílou, v obou případech jde o elegantní kus elektroniky, který skvěle zapadne do každého interiéru. Ačkoli se všechny reproduktory Sonos ovládají nejpohodlněji hlasem či prostřednictvím aplikace, k základním funkcím se dostanete také skrze ovládací panel na horní straně.
Na reproduktoru naleznete tlačítka pro vyvolání hlasového asistenta, regulaci hlasitosti, zapnutí / vypnutí přehrávače a indikační diodu. Elegantním způsobem je řešené přeskakování mezi skladbami za pomoci dotykových gest. Stačí pouze přejet prstem zprava doleva po ovládacím panelu.
Celkové rozměry reproduktoru činí 119,7 x 161,45 x 119,7 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 1850 gramů
Osobně jsem po reproduktoru nejčastěji sáhl v momentě, kdy jsem nechtěl brát do ruky smartphone. Jednoduše stačí zmáčknou tlačítko pro přehrávání a okamžitě se spustí naposledy zvolený playlist či internetového rádio.
Pokud chcete Sonos One ovládat hlasovými povely, vybrat si můžete buď Alexu od Amazonu či Google Assistenta. Během testování jsem nakonec zakotvil u Alexi, která dokáže váš hlas zaregistrovat velmi přesně díky šesti integrovaným mikrofonům. Možná to bude vypadat, že jsem znova objevil Ameriku, ale přijít domů z práce a hlasem si pustit Spotify, je tím typem vychytávky, kterou si rychle zamilujete.
Jedna aplikace vládne všem
Abyste si mohli naplno užít všech výhod, jaké Sonos nabízí, nevyhnete se stáhnutí mobilní aplikace Sonos. Prostřednictvím smartphonu vlastně probíhá i samotné nastavení reproduktoru a jeho integrace do domácí WiFi sítě. V aplikaci se zároveň přihlásíte k vámi používaným streamovacím službám jako Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer a mnoho dalších, o kterých jste možná ani neslyšeli. Pak je tu ještě možnost napojení na hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Zde je ovšem vhodné dodat, že abyste mohli aktivovat Alexu, musíte při registraci uvést region Spojené státy, jinak fungovat nebude.
Mobilní aplikace je velmi pěkně zpracovaná a všechny její nejpoužívanější části máte doslova na dosah palce. Opomenout nelze ani řadu funkcí včetně Trueplay pro ladění zvuku. To v praxi funguje tak, že s mobilem v ruce chodíte po místnosti a prostřednictvím jeho mikrofonu si reproduktor sbírá informace o akustice v daném prostoru. Na základě těchto dat pak reproduktor(y) upraví zvukový přednes přesně podle parametrů místnosti, v níž je umístěn. Pochopitelně zde nechybí ani možnost dalšího ladění za pomoci ekvalizéru, ale upřímně si myslím, že toho využije pouze hrstka uživatelů.
Bílá varianta netrpí tolik na ulpívání otisků a lépe maskuje usazený prach
Nebezpečně návykový multiroom a AirPlay 2
Jestli něco Sonos charakterizuje, je to bezvadně zvládnutý multiroom. Celý dům může buď poskakovat v rytmu stejné hudby či v každé místnosti lze pouštět něco jiného. Pak je tu ještě podpora AirPlay 2, která celou kooperaci se všemi Apple zařízeními dostává na docela jinou úroveň. Žádné Bluetooth, párování či nastavování, jednoduše si vyberete z čeho do čeho půjde zvuk a je hotovo. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou se přiznám, že je to právě multiroom, kvůli čemu byste měli o Sonos přemýšlet. Jde totiž o nebezpečně návykovou záležitost, kterou jak jednou vyzkoušíte, už se jí nebudete chtít vzdát. Tečka!
Jeden Sonos One je fajn, ale ta prává zábava přichází se dvěma kousky propojenými do stereo režimu
Jeden reproduktor vám stačit nebude
Sonos One nehraje sám o sobě vůbec špatně, ale ta pravá zábava přijde ve chvíli, když si k němu pořídíte ještě jeden. V nastavení aplikace lze totiž oba reproduktory navzájem spárovat do stereo režimu. Když k tomu připočteme vyladění zvuku za pomoci Trueplay, získáte více než slušnou sestavu.
Během testování jsem oba reproduktory Sonos One usadil do své pracovny s výměrou necelých 20 metrů čtverečních, kterou dokázaly solidním způsobem ozvučit. Na celkovém zážitku se kladně podepsal také zvukový sken Trueplay, který reproduktory vyladil přesně podle akustických vlastností místnosti.
Hodně mě také zajímalo, jak bude fungovat napojení na hlasové asistenty. Ačkoli jsem nikdy nebyl příznivcem žádného hlasového ovládání, Sonos One mě donutil přehodnotit názor. Přeskakování mezi skladbami, ovládání hlasitosti či procházení hudby za pomoci hlasu je daleko přirozenější, než by člověk vůbec čekal.
Jak to hraje?
Teď ale konečně k tomu hlavnímu. Sonos si bere při vývoji svých reproduktorů na pomoc ty nejlepší odborníky. Není tedy divu, že tomu odpovídá i finální výsledek. Sonos One na první pohled moc respektu nevzbuzuje, ovšem to se rychle změní v momentě, kdy z něj začnete poslouchat muziku.
Nenechte se zmást kompaktními rozměry, tahle malá krabička nabídne nečekaně kvalitní audio zážitek
Na poměry dané kategorie nabízí slušnou dávku přesných basů, které se ani při vyšší hlasitosti nemají tendenci slévat. Střední pásmo je skvěle čitelné a vychutnáte si i dostatek detailů. Tweeter v horní části reproduktoru se pak stará o výšky, které sice nejsou špatné, ale osobně bych si dokázal představit ještě říznější projev.
Celkově je zvuk zábavný a skvěle se hodí pro všechny nejposlouchanější žánry. Ve stereo režimu mě hodně bavila přidaná dynamika a vůbec skvělé podání prostoru.
Recenze Sonos One: z téhle lodi nebudete chtít vystoupit
Sonos One je špičkový bezdrátový reproduktor, který dokáže ukojit choutky i těch nejnáročnějších uživatelů. Mezi největší benefity patří jednoznačně napojení na nespočet hudebních služeb, podpora AirPlay 2 a propracovaná mobilní aplikace. Po zvukové stránce patří rozhodně k tomu lepšímu, co si můžete v této kategorii pořídit. Opomenout nelze ani zvýšenou odolnost vůči vlhku (pozor, konstrukce není vodotěsná) a integraci hlasových asistentů od Googlu a Amazonu. Pak je tu ještě nebezpečně návykový multiroom, který vás dříve či později donutí pořizovat stále další reproduktory.
Post a Comment