: Undefined array key "srcset" inon line: Undefined array key "srcset" inon line: Undefined array key "srcset" inon line: Undefined array key "srcset" inon line: Undefined array key "srcset" inon line: Undefined array key "srcset" inon line

Google má aktuálně v nabídce tři chytré reproduktory s Google Assistantem. Největší z nich je Google Home Max, střední velikost zastává Google Home a nakonec je zde Google Home Mini, který je nejmenší. A právě jemu je věnována tato recenze.

Internetová nákupní galerie nám na recenzi zaslala Google Home Mini v bílé barvě, kterou Google oficiálně uvádí jako Chalk. Na výběr je ale také černá (Charcoal) a růžová/červená (Coral) barevná varianta. Google Home Mini lze velice dobře používat, i když žijete v ekosystému Applu. Google Assistant je u nás totiž více použitelný, něž například Siri.

Vybalení Google Home Mini

Balení je poměrně kompaktní a naleznete v něm jen to nejdůležitější a to samozřejmě Google Home Mini, stručný návod a napájecí kabel microUSB s evropskou koncovou do zásuvky a délkou 1,5 metru. Nic víc zde nehledejte.

Co se týče provedení, tak Google Home Mini je opravdu kvalitně zpracován a působí bytelným dojmem. Na to, jak je malinký, je docela těžký, ale to nemusí nikomu vadit, protože bude téměř pořád ležet někde na stole, komodě či stolku. Co se týče materiálu na reproduktoru, tak ten je na omak velice příjemný a řekl bych, že i prachuvzdorný, což je praktické. Na dolní straně se nachází oranžová protiskluzová guma s logem společnosti Google.

Čeština samozřejmě chybí, ale dle mého názoru ne na dlouho. Pokud totiž bude nějaký chytrý asistent umět česky, bude to podle mě právě Google Assistant.

První spuštění

Po zapojení Google Home Mini do zásuvky se pár desítek vteřin sám nastavuje a poté uslyšíte instrukce, které vám sdělují, že si máte stáhnout z Google Play či App Store bezplatnou aplikaci Google Home a pomocí ní vše správně nastavit.

Po stažení aplikace vás provede průvodce celým nastavením, kde si mimochodem vybíráte primárního hudebního poskytovatele (Spotify, Google Play Music, Pandora či YouTube Music) a také ostatní služby, jako je například TuneIn Radio. Důležité je také nastavit si, v jaké části bytu se reproduktor nachází. Pokud totiž budete mít více reproduktorů Google Home, budete mít v zařízeních podstatně snazší orientaci. Pokud máte doma v televizi například Chromecast, lze jej s Google Home Mini spárovat a pouštět si tak například YouTube, Netflix či HBO Now.

Při nastavování reproduktoru se musí zařízení připojit na vaši domácí Wi-Fi a poté se spojí s vaším Google účtem, ze kterého si zařízení bere informace z kalendáře, připomínek, kontaktů a mnoho dalšího. Dále se nastavuje mužská či ženská varianta hlasu a také jazyk, kterým bude reproduktor komunikovat. Na výběr je tak z angličtiny, francouzštiny, němčiny a japonštiny. Čeština samozřejmě chybí, ale dle mého názoru ne na dlouho. Pokud totiž bude nějaký chytrý asistent umět česky, bude to podle mě právě Google Assistant.

Co se týče nastavování hlasitosti, tak tu lze nastavovat buď příkazem „OK Google, volume down“ či „OK Google, volume to 25%“, nebo také pomocí senzorů na bocích reproduktoru. Jednoduchým ťukáním na strany Google Home Mini se snižuje, nebo naopak zvyšuje hlasitost.

Funguje „OK Google“ i „Hey Google“

Reproduktoru můžete klást opravdu veliké množství otázek a lze se tak zeptat například na počasí, zprávy, sportovní utkání, můžete diktovat poznámky, dávat připomínky, nastavovat budíky či odpočty (u Google Home jich mimochodem lze nastavit hned několik a ne pouze jeden, jako je tomu u HomePodu).

Nesmím také zapomenout na přehrávání jakékoli hudby, která vás napadne a je obsažena například na Spotify. Zkrátka fantazii se meze nekladou a reproduktor je opravdu celkem inteligentní a reaguje na mnoho různých dotazů. Dalo by se říci, že Google Assistant pochopí smysl a kontext věty, takže nemusíte říkat stále dokola tu samou formuli, například na rozsvícení světel. Google Home Mini příkaz pochopí, i když ho řeknete trochu jinak.

Praktické je také rozpoznávání hlasu (což HomePod také nemá). Pokud bych chtěl například zavolat otci, stačí říci „OK Google, call my dad“ a reproduktor mu zavolá. Pokud by to samé udělala například moje přítelkyně, tak Google Assistant vytočí jejího tátu a nikoli mého. To je ohromě praktické a využití je veliké – bohužel ale, jen na území USA. V České republice reproduktor telefonovat neumí. Jaká škoda.

Chytrá domácnost

Pomocí Google Assistanta také můžete ovládat svoji chytrou domácnost, která Google Home platformu podporuje. Ovládat tak můžete i nejznámější chytré doplňky, od společnosti Philips, včetně chytrých žárovek Philips Hue. Příklady podporovaných zařízení naleznete ZDE. Dalo by se říci, že to, co podporuje Apple HomeKit, podporuje také Google Home. Vždy tomu ale tak není, a tak bych si při výběru chytrého doplňku dával pozor, a dopředu si zjistil, co je a co není podporované.

Osobně u nás (a tím myslím v České republice) vidím největší využití například v dotázání se na počasí, nebo právě samozřejmě řešení přehrávání hudby. Jen tak sedět v obýváku a říci „Hey Google, play Robbie Williams on Spotify“ je opravdu velice návykové a už si prakticky nedokážu představit, že bych přehrával hudbu jinak. Stejně tak lze vyslovit „Hey Google, play Discover Weekly on Spotify“. Toto je opravdu extrémně pohodlné a pokud byste prahli po vyšší kvalitě hudby, odkážu vás na Google Home Max, který uspokojí i velice náročné posluchače.

Citlivé mikrofony

Reproduktor má opravdu hodně citlivé mikrofony, takže i když jste od Google Home Mini vzdáleni několik metrů a normálním hlasem se na něco zeptáte, Google Asisstant vás ihned uslyší. Stejně tak, pokud přehráváte hudbu a máte hlasitost na 100 % (což je mimochodem pořádný randál a bohatě stačí už 50% hlasitost), tak lze také celkem normálním hlasem vyslovit kouzelné spojení a reproduktor bez sebemenšího zaváhání ztiší hudbu a pečlivě vám naslouchá.

Ptáte se, jak to, že vás Google Home Mini uslyší, i když hraje velice hlasitá hudba? Odpověď je jednoduchá – reproduktor ví, jakou hudbu, popřípadě zvuky vysílá a dokáže je tak od okolního ruchu odečíst. Váš hlas poté reproduktor slyší velice přesně.

Je také samozřejmě možné, že nechcete, aby vás reproduktor stále poslouchal. I na tyto situace Google myslel a na zadní straně zařízení je malý posuvník, který slouží právě na vypnutí mikrofonů. Po vypnutí se LED indikace zbarví do oranžova a vy tak na první pohled vidíte, zda je mikrofon zapnutý či vypnutý.

Hudební projev

Hudební projev je slušný a reproduktor bez problému rozezvučí celou místnost. Samozřejmě se jedná o Google Home Mini, kde bude zřejmě hudební projev nejslabší a třeba takový Google Home Max na tom bude lépe. I tato kvalita nepříliš náročným uživatelům ale zkrátka stačí. Mezi podporované audio formáty patří snad vše, na co si vzpomenete, včetně HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbi, WAV (LPCM), Opus, FLAC (24-bit/96KHz)

V Google Home aplikaci lze také nastavit ekvalizér, který nabízí upravení basů a výšek. Rozdíl po takové upravě rozhodně pocítíte. Pro porovnání mám doma opravdu kvalitní reproduktor B&W Zeppelin, který je asi tak 14× dražší, a také mnohonásobně větší, než Google Home Mini. Asi nemusím zdůrazňovat, co hraje lépe, ale pro běžný poslech a nějakou tu menší oslavu Google Home Mini bohatě stačí a v nějakých písničkách, kde nebylo moc basů se celkem Zeppelinu i přibližoval.

Vyplatí se?

Podle mého názoru zcela určitě. Za velice dobré peníze, dostanete chytrý reproduktor, který si ve smyslu funkčností nezadá ani s HomePodem či Amazonem Echo. Zvukový projev je průměrný, ale Google Home Mini toho nabízí opravdu mnohem, mnohem více. Poměr cena/výkon je opravdu skvělý, a pokud máte zálusk na nějaký chytrý reproduktor, Google Home Mini vám mohu jedině doporučit.

Google se také vyjádřil, že během roku 2018 naučí Google Assistanta na 30 různých jazyků. Konkrétně tedy nevíme jaké, ale můžeme doufat, že v nich bude i podpora češtiny.

[box type=“success“ ]

Poměr cena/výkon

Google Assistant je opravdu inteligentní

Hezký vzhled

[/box]

[box type=“error“ ]

Některé funkce jsou dostupné jen v USA

Neumí česky

[/box]

Post a Comment